Nyár az okosvárosban: naptejérzékelők és szúnyogszámláló szenzorok

Nyár az okosvárosban: naptejérzékelők és szúnyogszámláló szenzorok

Nyár az okosvárosban: naptejérzékelők és szúnyogszámláló szenzorok

közszolgáltatás

5 perc

Az érzékelőkkel történő nagy mennyiségű adatgyűjtés rengeteg módon teheti könnyebbé a mindennapokat. Két bécsi diák viszont sokkal inkább a városlakók érzéseit kutatná – nem éppen szokványos formában.

Johanna Pichlbauer és Mia Meusburger a Bécsi Iparművészeti Egyetem hallgatóiként egy éve mutatták be Summer Scouts koncepciójukat. Eszerint hét különböző típusú szenzor segítségével egyfajta absztrakt érzést keresnének a városban: azt vizsgálnák, hogy vajon mikor is érkezik meg a nyár.

Nem csak az időjárásról van szó

Virtuális város a művész szemével

A kérdésre persze rá lehetne könnyen vágni, hogy elég néhány hőmérőt kihelyezni, és eldönteni, hogy milyen átlaghőmérséklet felett beszélhetünk nyárról. Azonban a két hallgató szerint ez sokkal bonyolultabb folyamat, hogy mikor köszönt be a legmelegebb évszak, azt az emberek érzései és szokásai írják le.

Szokatlan szenzorok

A koncepciójuk szerint a medencébe helyezhető érzékelő a vízben oldódó naptej arányát figyelné, a buszon elhelyezett propelleres kütyü pedig azt követné, hogy a hőség miatt mikor nyitották ki az ablakot, és mikor van huzat. A fára szerelt eszköz a levegő pollentartalmát mérné, a fagyis pultokban pedig olyan mozgásérzékelőt szerelnének fel, mely nyomon követi, hogy hány gombócot vettek aznap.

Hangerőmérő ellenőrizné a kerthelységek zajait, a füstmérő a vizsgált bográcsozós hely levegőjét elemezné, a folyóparti eszköz pedig a körülötte szálló szúnyogok számát állapítaná meg. Amikor az összes szenzor átlépne egy bizonyos határértéket, a hallgatók szerint akkor lehetne kijelenteni, hogy megkezdődött a nyár.

Érzéseket mérni

Pichlbaur és Meusburger ötlete természetesen nem valós projekt, és valószínűleg soha nem is vezetik be ténylegesen, viszont fontos gondolatot emel ki az okosvárosokkal kapcsolatban.

A koncepció jól érzékelteti, hogy a praktikus elgondolásokon túl a technológia láthatatlan dolgokat, közvetve akár érzéseket is mérhet, az IoT (Dolgok Internete) pedig egészen új kapukat nyithat az iparművészet területén is. A jövőben hasonló elképzelések segítségével talán felmérhető jobban a lakók elégedettsége és boldogsága, a városvezetés is pontosabban követheti intézkedéseinek a népszerűségét, vagy könnyebben felfigyelhet rá, ha valamilyen probléma adódik a helyi közösség életében.

Forrás: Wired