Szolgál, véd és gyógyít – Ezekben is számíthat az IoT-re

Szolgál, véd és gyógyít – Ezekben is számíthat az IoT-re

Szolgál, véd és gyógyít – Ezekben is számíthat az IoT-re

közszolgáltatás

4 perc

A hétköznapi használati tárgyakat a világhálón összekötő Dolgok Internete gyökeres változásokat indíthat be a közbiztonság és az egészségügy területén.

A Dolgok Internete egy olyan technológiai fejlődést fémjelez, amelynek során a hétköznapi használati tárgyak szenzorok révén sokkal intelligensebbekké válnak és a világhálón keresztül képesek csatlakozni egymáshoz. Ez azt jelenti, hogy az okoseszközök nagy mennyiségű adatot gyűjtenek össze környezetükről, ezeket elemzik, illetve össze is hasonlítják a más készülékektől kapott információkkal, hogy hasznos következtetéseket vonjanak le. Így a mindennapi tevékenységek sokkal kényelmesebbé, eredményesebbé és hatékonyabbá válhatnak.

A Dolgok Internete lesz a jövő nagy durranása >>Az Internet of Things számos új üzleti modell és szolgáltatás megjelenése előtt is kitárja a kapukat, amelyek új alapokra helyezhetik az emberek életmódját. A GSM Association elnevezésű szövetség nemrég publikált tanulmánya szerint az egymással kommunikáló okoskészülékek száma 2020-ra elérheti a 24 milliárdot világszerte, mintegy 4,5 billió dolláros üzleti hasznot hajtva.

Egyszerűen lehetetlen felsorolni, hogy az „IoT” (Internet of Things) az élet hány területén hozhat forradalmi változást, a benne rejlő potenciál ugyanis gyorsan növekszik. Az alábbiakban azt gyűjtöttük össze, hogy a digitális technológiai hullám hogyan helyezheti teljesen új alapokra két kulcsfontosságú területnek a működését:  

Közbiztonság

A megfelelő közbiztonság megteremtése az összes hatóság és városvezető első számú célkitűzése. Az egymással kapcsolatban lévő érzékelők, illetve térfigyelő kamerák hálózatának kiépítésével lehetővé válik, hogy a biztonság felett őrködő dolgozók gyorsabban és átgondoltabban reagáljanak a felmerülő fenyegetésekre. Az összekapcsolt készülékek egyfajta technológiai idegrendszerként működve felmérik, osztályozzák, helyileg meghatározzák és nyomon is követik a legfőbb rizikófaktorokat, azáltal, hogy szinte valós időben gyűjtik és elemzik több ezer történés adatait.

Az intelligens biztonsági hálózat fontos szerepet játszhat emellett a lehetséges bűncselekmények megelőzésében is, oly módon, hogy analizálja a korábbi balesetek és támadások körülményeit. Ezzel például olyan tényezőkről ad világosabb képet, amelyek a múltban bekövetkezett támadásokhoz vezettek (mennyire voltak ezek egy adott napszakhoz, helyhez vagy eseményhez köthetőek), és összevetik az eredményeket az aktuális helyzettel.

Egészségügy

Az okostechnológia forradalmasíthatja az egészségügyi rendszerek működését is. A szakemberek akár távolról is nyomon követhetik a betegek egészségi állapotát az otthoni szenzorok, mobileszközök, sőt miniatűr beültethető készülékek révén. Az adatokat valós időben továbbítják az orvosoknak, anélkül, hogy a páciensnek fel kellene keresnie a kórházat vagy a klinikát.  

Digitális egészség: gyógyítás M2M-mel >>Rosszullét esetén a rendszer automatikusan riasztást küld, ezáltal a mentősök és az egészségügyi szakszemélyzet még idejében cselekedhet, hogy megmentse a beteg életét. Mindennek a tetejébe valamennyi adatot el lehet menteni a páciens kórtörténetébe, így az orvosok átgondoltabb döntéseket hozhatnak a széles körű, átfogó és naprakész információkra alapozva.

Ezen felül az intelligens analitikai rendszerek révén meg lehet jósolni a várható következményeket a beteg diagnózisának elemzésével. Az adatokat ezt követően a kórelőzményben szereplő hasonló esetekkel is össze lehet vetni, hogy ezáltal is sokkal hatékonyabb, személyre szabottabb kezelési módot lehessen kialakítani.

Ha kíváncsi arra, hogy mely területeken hozhat még jelentős változásokat az IoT, akkor olvassa el cikkünk holnap megjelenő második részét!

Forrás: Mobile Business Insights