Vasútüzemeltetés a 21. században

Vasútüzemeltetés a 21. században

Vasútüzemeltetés a 21. században

logisztika

2 perc

Az információtechnológia és az üzemeltetéstechnológiai rendszerek egyre nagyobb fokú integrálása kulcsfontosságú szerepet játszik a hosszú távú tervezésben – összegzi az ABB elektronikai gyártó cég legutóbbi globális felmérésében.

A mintegy 200 nagy vasútüzemeltető cég felsővezetőjének bevonásával készített kutatásban a megkérdezettek többsége úgy látta: az információtechnológia (IT) és az üzemeltetéstechnológia (OT) integrálásával támogatott eszközgazdálkodás a vállalatuknál jelentősen hozzájárul a pénzügyi és az üzemeltetési célok teljesítéséhez. 88 százalékuk ezt prioritásnak is tekinti a döntéshozásban, míg kétharmaduk úgy véli, hogy az elmúlt 12 évben tovább növekedett ennek fontossága.   

A válaszadók többsége azon az állásponton van, hogy az IT- és OT-alkalmazások integrálása hasznos lenne, és elősegítené a cégen belül a szakterületek közötti együttműködést, amelyet a válaszadók 75%-a jelenleg problematikusnak tart.

Az IT-OT integrálás eszközgazdálkodásra gyakorolt pozitív hatásai között a döntéshozók a következőket sorolták fel: nagyobb fokú biztonság, nagyobb megbízhatóság, jobb tőkekihasználás, jobb hatásfokú üzemeltetés és karbantartás, a munkaerő magasabb termelékenysége, a szervezet jobb átláthatósága és jobb hosszú távú tervezés. 

A válaszadók csaknem 60 százaléka véli úgy, hogy a hosszú távú tőkebefektetési tervezés kiemelten fontos az eszközgazdálkodási törekvéseikben, míg egynegyedük ennek a tervezésnek közepes fontosságot tulajdonít. A vasútüzemeltetők jelentősen javíthatnák az ilyen típusú tervezést, ha figyelembe tudnák venni a meglévő eszközeik „egészségi” állapotát, azonban a múltban ez a kihívás megoldatlan maradt.  

„A vasút ideális felhasználási terület a Dolgok, Szolgáltatások és Emberek Internete (IoTSP) szempontjából: például a több érzékelő és vezeték nélküli kommunikáció olyan naprakész információkat adhat, amelyek jól felhasználhatók az eszközkarbantartás és az eszközpótlás tervezése során” – mondta Massimo Danieli, az energiahálózat-automatizálási egység vezetője.„A különböző rendszerek és az érdekelt felek csoportjainak összekötésével a szervezetek hatékonyabbak és eredményesebbek lesznek eszközeik fenntartásában, ami nagyobb megbízhatóságot eredményez a végfelhasználók számára is” – tette hozzá a szakember.   

Paul Barness, Egyesült Királyságban vasútüzemeltetési projektmenedzser szerint az eszközgazdálkodás kulcsfontosságú stratégiai tényezőnek számít. „Ha több ezer kilométernyi vasúti pályánk és több százezernyi eszközünk van, mit kell ma tudnom ahhoz, hogy ezeket holnap hatékonyabban üzemeltethessem? Sok összetevőből a hatékony üzemeltetéshez szükséges összkép megalkotásához korlátozottak a képességeink. Nos, ez az a terület, ahol meglátásunk szerint az IT és OT integrálása jelentős előrelépést hoz számunkra” – fogalmazott Barness.