A hóbortos ötletek is tarolnak a Dolgok Internetén
A hóbortos ötletek is tarolnak a Dolgok Internetén
2014. december 18.
Bár a Dolgok Internetén sokszor tűnnek fel "eszementnek" tűnő találmányok, ezek olykor újabb korszakalkotó technológiák előtt nyithatják meg a kapukat.
Bár a hétköznapi használati tárgyakat hálózatba kapcsoló Dolgok Internetének gyakorlati előnyei nyilvánvalóak, a fejlesztők számtalanszor állnak elő hóbortos ötletekkel, amelyek nem feltétlenül a hasznosságuk miatt lophatják be magukat a vásárlók szívébe. Tudta például, hogy az internethez kapcsolódó toalettet akár az okostelefonján keresztül is lehúzhatja és illatosíthatja? De léteznek már olyan szenzorok, amelyek jelzik, hogyha megsavanyodott a tej, illetve okos tojástartók hívják fel a figyelmet, ha kifogyott a tojás a hűtőből.
Komolytalan ötletek vagy értékes találmányok?
Gondolatolvasó kávéfőző és mindentudó golfütő - Ez is mind IoT! >>Ezen fejlesztéseket látva sokan a fejükhöz kaphatnak; vajon miért van szükség a WC telefonos lehúzására és a szenzoros tojástartóra, ha az ember egyszerűen a kezével is megnyomhatja a gombot és kinyithatja a hűtő ajtaját? Talán ezek az újítások sok esetben bizarrnak vagy haszontalannak tűnhetnek, mégsem szabad arról megfeledkezni, hogy ezek is innovációnak számítanak. A gyakorlati siker pedig szinte megjósolhatatlan, minden attól függ, milyen fogadtatásra találnak a fogyasztók körében ezek a szokatlan találmányok.
Az alábbi három szempontot azonban érdemes mindig figyelembe venni:
Nem is olyan kicsi a világ - Ami az egyik embernek bagatell problémának tűnik, az másoknak komoly gondot jelenthet. A globális piacon a Dolgok Internetének alacsony belépési költségeit tekintve, miért kellene határt szabni a kissé különc elképzeléseknek, csak azért, mert néhányan úgy gondolják, hogy biztosan nem lesz rájuk igény? Azt borítékolni lehet, hogy valakinek óhatatlanul szüksége lesz a fejlesztésre, emiatt pedig nekünk is értékelnünk kell az innovációt és az újítás hátterében megbújó ötletet.
Van egy új ötlete? A Nest máris csupa fül >>A technológia első látásra talán „sületlenségnek” tűnő gyakorlati alkalmazása olykor egyéb, briliáns ötletekre sarkallhatja a fejlesztőket. Ki mondaná meg, hogy a tej szavatosságát figyelő érzékelők nem kelhetnek mondjuk új életre a szállítmányozás területén, a gyógyszerek és oltóanyagok elosztásánál? Vagy akár a kórházi készletek ellenőrzésében és nyomon követésében? Olyan helyeken is kincsesbányára lehet tehát bukkanni, ahol az ember nem is sejtené – a szokatlan megoldások ugyanis valójában úttörő jelentőségű fejlesztések előtt kövezhetik ki az utat. Épp ezért érdemes minden új megoldást nyitottan fogadni, hiszen sosem lehet tudni, milyen későbbi kutatás folyamán lehet felhasználni az eredetileg hóbortosnak tűnő alkalmazásokat.
Arról sem szabad elfeledkezni, hogy a Dolgok Internete egyelőre még eléggé gyerekcipőben jár. Emiatt pedig a kísérletezés alapvető fontosságú. Továbbra is csupán a határait feszegetik a fejlesztők annak, hogy mit is tesznek lehetővé a különféle szenzorok és új technológiák. Henry Ford, a Ford Motor Company alapítójának egyik híres szállóigéje szerint: „Ha megkérdeztem volna a vevőimet, hogy mire van szükségük, akkor biztosan azt válaszolták volna, hogy gyorsabb lovakra.”
Az IoT tehát a kreativitás egészen új útját nyitja meg, hiszen mára gyökeresen megváltoztak annak a szabályai, hogy technológiailag mi lehetséges. A fogyasztók viszont ebből kifolyólag nehezen tudják meghatározni, hogy milyen új – és sok esetben szokatlan – fejlesztések indulhatnak világhódító körútra.
Ha tehát valaki eszementnek tartaná a Dolgok Internetéhez kapcsolódó eszközökre vonatkozó terveit, ne hagyja magát lebeszélni arról, hogy valóra váltsa érdekes és mesébe illő elképzeléseit. Ha pedig mégis kétségei támadnának, akkor csupán gondoljon Sir Alexander Flemingre és a penicillin felfedezésére, ami egy totális véletlennek volt köszönhető.
Forrás: M2M Now, a cikk szerzője Manfred Kube, a Gemalto M2M Marketing részlegének vezetője