Adatözön a filmvásznon és a valóságban

Adatözön a filmvásznon és a valóságban

Adatözön a filmvásznon és a valóságban

még több IoT

4 perc

A Big Data emberi arca, avagy egy bolygó méretű idegrendszer növekedésének ígérete és veszélyei című amerikai dokumentumfilm témája egyre aktuálisabb.

A Big Data „emberi” arcaA díjnyertes produkcióban Joel McHale narrációján keresztül a témában érdekes emberi történetek jelennek meg: tucatnyi úttörő tudóssal, vállalkozóval, jövőkutatóval és szakértővel készített mélyinterjúk láthatók és hallhatók.

Az alkotók ezeken keresztül szerették volna szemléltetni, mennyit segíthetnek az adatvezérelt eszközök az emberiség legnagyobb problémáinak megoldásában – beleértve az egészségügyi ellátást, az éhezést, a környezetszennyezést, a biztonsági kérdéseket és a katasztrófaelhárítást.

Álljon itt néhány érdekes vélemény a filmről, illetve idézetek magából az alkotásból:

A mai átlagember több információt dolgoz fel egyetlen nap alatt, mint egy középkorban élt személy egész életében.” – Mick Greenwood, internetes marketing, SEO-szakértő

„Történelmi fordulóponthoz érkeztünk: mára a különféle gépek – szerverek, mobiltelefonok, GPS-szel felszerelt autók – nagyobb számú mérést állítanak elő, mint az azokat használók.”  – Esther Dyson újságíró, befektető

„A civilizáció hajnalától 2003-ig számolva az emberiség öt exabájtnyi adatot generált. Manapság kétnaponta állítunk elő ugyanennyit. És a tempó egyre csak nő.” – Eric Schmidt, a Google-ből lett Alphabet Inc. vezérigazgatója

„Ahogy csatlakoztatott szenzorok billiói találhatóak majd mindenütt a bolygón, jóformán minden élő és élettelen dolog képes lesz adatok előállítására és továbbítására, beleértve otthonainkat, autóinkat, a minket körülvevő természetes és mesterséges környezetet és akár még a testünket is.” – Anthony D. Williams közgazdász, újságíró

Nem lehet félvállról venni a Big Data jelentőségét

A dokumentumfilm bemutatja, hogyan használják világszerte az emberek az intelligens technológiai megoldásokat adatgyűjtésre és kommunikációra, hogyan jutnak el az információk a felhőbe, és miként lehet azokat szinte bármilyen célra felhasználni.

Az alkotás alapvetően pozitív a Big Data várható hatásait illetően, de ugyanakkor annak „sötét” oldalára is felhívja a figyelmet: elsősorban arra, hogyan használhatják fel a hackerek és a bűnözők az így nyert következtetéseket akár az egész emberiség ellen.

Ez a film talán közelebb hozhatja a „Nagy Adatot” az „átlagemberhez”, hiszen ráébreszthet arra, hogy habár a számítástechnikai kódok csupán számok, azok az emberek, akik létrehozzák azokat, nagyon is valóságosak.  

Forrás: Recode.net