Drónok figyelik a bálnákat
Drónok figyelik a bálnákat
2017. október 16.
A pilóta nélküli repülők használatával a hosszúszárnyú bálnák és a kutatók számára is biztonságosabbá válhat a bolygó legnagyobb emlőseiben élő mikroorganizmusok vizsgálata.
Amerikai és kanadai kutatók a speciális módszerrel azt vizsgálják, hogy miként utalhat a cetfélék leheletében megtalálható mikroszkopikus élőlények összetétele az állat egészségügyi állapotára.
A bálnakutatókat is segítik a drónok
Hagyományosan a mintavétel különösen veszélyes feladatnak számít: a kutatóknak egy kisebb hajón kell az állat közelébe férkőznie, onnan pedig egy hosszú bot segítségével emelik a mintagyűjtő edényt a bálna orrnyílásához, és megvárják a következő kilélegzést.
Ehhez képest az mSystems mikrobiológiai folyóiratban közölt tanulmányukhoz a kutatók drónokat hívtak segítségül. A szerkezetek petricsészével felszerelve repültek a víz fölött, az állatok felett lebegve így egyszerűbben és nagyobb biztonságban gyűjtötték össze a szükséges mintákat.
A csapat szerint egyelőre korai lenne még részletes következtetéseket levonni a sikeresen kimutatott 25 mikrobából, de feltételezhetően biztosan közük van a bálnák légzőrendszeréhez. Az új módszer további előnye, hogy hatékonyabban monitorozhatják a cetfélék egészségi állapotát, ami később segíthet a fajok védelmében is.
Bár a technológia még fejlesztésre szorul, de ebből a kísérletből is jól látszik, hogy az autonóm gépek és a távirányítás milyen sokat segíthet abban, hogy a kutatások biztonságosak legyenek mind az állatok, mind a szakemberek számára.
Forrás: The Verge