Gép használ gépet: ez a robot kávét is főz

Gép használ gépet: ez a robot kávét is főz

Gép használ gépet: ez a robot kávét is főz

még több IoT

2 perc

Az amerikai egyetemen kifejlesztett gépezet különlegessége, hogy nemcsak egy feladat ellátására képes, hanem képes más gépekkel is ismerkedni, és kideríteni, hogyan kell azokat használni.

A Cornell Egyetem PR2 elnevezésű robotja képes utasítások értelmezésére, így akár egy presszókávét is el tud készíteni. A PR2 robot lényege, hogy különböző feladatok ellátására is megtanítható, azáltal hogy elég nagy adatbázist rejtenek el az agyában, ami alapján önálló döntéseket is hozhat. 

Az egyetem csapata megtanította a Willow Garage hobbifeltalálók által tervezett kísérleti robotot, hogy verbális parancssorokat dolgozzon fel. A résztvevők elegendő információt gyűjtöttek a kutatásba bevont önkéntesekkel együtt, így a gépezetet olyan tárgyak használatára is sikerült megtanítani, amelyeket nem látott még korábban – ilyen volt a kávéfőző is.

A robot ezeket a készülékeket teljesen önállóan képes kezelni, mivel tárgyfelismerő tulajdonsága nemcsak az azonosításban segít, hanem el tudja dönteni, melyik tárgyhoz hogyan nyúljon, milyen műveleteket végezzen vele.

Ezt a folyamatot úgy a legkönnyebb fordítani, ha mondjuk, a kenyérpirítót vesszük példaként. Az átlagember számtalanszor használta már, ezért ha egy korábban nem látott típussal találkozik, akkor sem fog kétségbe esni, mivel a készülékek alapvető részei ugyanolyanok. A felhasználó a korábbi ismeretei előhívásával tudja, hogy mit és hol kell keresnie. Természetesen a robotok nem ismerik az intuíciót, hiszen a tiszta matematikai logika vezérli őket, ezért esetükben minden kicsivel komplikáltabb. 

Íme, a robot bárpultosok előfutárai

Tehát amikor a robot olyan instrukciót kap, hogy „Nyomd le a kart, és engedj forró vizet”, akkor először azonosítania kell az adott eszköz megfelelő alkatrészét, majd azt is magától kell megfejtenie, miként teljesítheti sikeresen az utasítást. 

Ezekhez használja fel saját adatbázisát, melyet hús-vér emberek az internet segítségével állítanak össze. A robobaristának is nevezett szerkezet weboldalán bárki jelentkezhet, aki a kis gépezet adatbankjának minél hatékonyabb bővítésében szeretne részt venni. A projekt izgalmas részlete, hogy a robot már képes bizonyos angol nyelven megírt és kinyomtatott szövegek (például az eszközök használati utasításai) értelmezésére is.

Forrás: Cnet