Már a patkánycsapda is lehet okos
Már a patkánycsapda is lehet okos
2017. július 10.
Koppenhága csatornarendszerében korábban ijesztőmód elszaporodtak a patkányok, a problémára egy svéd kártevőirtó, az Anticimex felokosított csapdát dolgozott ki.
A 2012 alapított cég hirtelen növekedésnek indult, és napjainkra már 18 országra terjesztette ki működési körét. Az elmúlt időszak erőteljes bővülését részben az IoT-re fókuszáló stratégiájuk tette lehetővé. Daniel Spahr, a vállalat IT-vezetője felidézte, hogy a történet a koppenhágai patkányinvázióval kezdődött, amikor is a cégalapító egy mozgásérzékelőkkel felszerelt csapdában látta a probléma megoldását.
Dolgok Internete vs. kártevők
A raktározást is forradalmasíthatja az IoT
A rágcsálók elleni védekezés hagyományos módszerei igencsak körülményesek, és nem szolgálnak túl sok információval a kártevők életéről. Többnyire egyszerű mechanikus csapdákra kell gondolni, melyeket egy dolgozó jobb esetben hetente, vagy legtöbbször inkább havonta egyszer ellenőriz. Hogy a fennmaradó 29 napban mi történik a csapda környékén, arról nincs információ.
Az Anticimex megoldása azonban rendelkezik beépített mozgásérzékelővel és kommunikációs lehetőségekkel is. Így a felelős személyzet folyamatosan értesítést kap, ha egy csapda foglyul ejtett egy állatot, de már azt is jelzi, ha csak a környéken mozgolódnak a rágcsálók. Ezen felül az eszköz természetesen a lemerülő akkumulátorról is figyelmeztet, hogy működése zökkenőmentes maradhasson.
A rendszer ráadásul egyszerű SIM-kártyákon és SMS-üzeneteken alapul. Ez segít abban, hogy a készülék kisméretű legyen és energiahatékonyan működjön. A megoldás ugyanakkor a biztonságot is szolgálja, elvégre nehezebb feltörni egy rendszert, amely kizárólag rövid szöveges üzenetekre épül.
Új fejlesztések
A kezdeti megoldás gyakorlatilag csak „buta” adatbázisként funkcionált, mely a rövid visszajelzéseket sorolta fel. Azóta az IFS szoftvercéggel való együttműködésnek köszönhetően komplexebb, a Dolgok Internete elvárásainak megfelelő adatbázisrendszert építettek ki, melyből már nemcsak az adott csapdákra vonatkozó információkat lehet visszakeresni, hanem a szélesebb körű trendeket is. Az új típusú adatgyűjtés segítségével ráadásul a hibás akkumulátorokat is könnyebben ki lehet szűrni, így egyfajta prediktív karbantartás is megvalósul.
A vállalat üzleti modellje az eszközértékesítés helyett a szolgáltatás biztosítását helyezi előtérbe. A cég tehát kártevő-mentesítést biztosít a megrendelőnek, ezek után pedig a telepítést és a karbantartást is saját munkatársaik intézik.
Ez azt is jelenti, hogy a rágcsálókkal küzdő cég vagy társasház többnyire nem lát rá közvetlenül az adatokra, ugyanakkor az informatikai vezető szerint a jövőben olyan fejlesztéseket is terveznek, melynek segítségével bizonyos kiértékeléseket, következtetéseket az ügyfél is rendszeresen ellenőrizhet.
Forrás: Network World