Viselhető technológia: pehelysúlyú fejlesztés a tengeri élőlények megfigyelésére

Kapcsolódó cikkek

Viselhető technológia: pehelysúlyú fejlesztés a tengeri élőlények megfigyelésére

Viselhető technológia: pehelysúlyú fejlesztés a tengeri élőlények megfigyelésére

még több IoT

2 perc

A tenger élővilágának monitorozása több szempontból sem könnyű feladat. Például, mert a legalább néhány hétig vízálló eszközök eddig szükségszerűen elég robusztusak voltak. A bálnák és más élőlények megfigyelésére a jövőben alkalmas lehet egy kisebb súlyú fejlesztés is, ami egy rugalmas „robotköpeny”.

A szaúd-arábiai King Abdullah Tudományos és Technológiai Egyetemen (KAUST) kifejlesztett ultrakönnyű érzékelőplatform alapgondolatát az a felismerés hívta életre, hogy az állatok számára a jelenleg alkalmazott technológiai megoldások viselése kényelmetlen és zavaró. A fejlesztési projektet Muhammad Mustafa Hussain, a KAUST elektromérnök professzora vezeti, akinek kiemelt kutatási területe az olyan alacsony költségű, flexibilis, bővíthető és újrakonfigurálható elektronikus rendszerek kidolgozása, melyeket CMOS félvezető technológia működtet. A szakember szoros együttműködésben dolgozik az egyetem keretein belül működő vörös-tengeri kutatóintézettel.

Az újonnan kifejlesztett „tengeri bőr” flexibilis szilikon-szubsztrátból készül, amely ellenállóvá teszi a szerkezetet a csavarással, forgatással és a tenger középmély rétegeiben uralkodó jelentős nyomással szemben. Az érzékelő egyszerre képes a víz jellemzőinek, mint a sótartalom, a hőmérséklet vagy a mélység mérésére, valamint az állatok szokásainak nyomon követésére is.

Az óraelemmel működő „robotköpeny” a kutatócsoport szerint megfelelő optimalizálást követően akár egy évig is elketyeghet, bár az élettartamot rövidítheti, hogy az információkat nagy távolságra kell eljuttatni. Az eszköz korlátai közé tartozik, hogy egyelőre még csak Bluetooth-on keresztül képes az adatokat továbbítani, ami miatt a hatótávolság jelenleg alig több mint 9 méterre korlátozódik. Ez az óceánok kiterjedését figyelembe véve még minimális eredmény, de így is számottevő ez a kutatás is.

A szerkezet további előnye a kedvező ára, sőt a jelenlegi 12 dolláros egységár a nagy mennyiségben való gyártás esetén még tovább csökkenhet. Ezzel lehetővé válik, hogy a kisebb állatok megfigyelése is tömegesen elterjedjen, és ne csak a kiemelten fontos állatfajok, például a vándorló bálnák legyenek követhetők hasonló eszközökkel.

A jelenleg prototípusként létező termék tesztelésén a fejlesztő csapat másokkal együttműködve dolgozik. A tapasztalatokról, a fejlesztés előrehaladásáról a Flexible Electronics természetkutatással foglalkozó folyóiratban is beszámolnak majd.

Forrás: