A Facebook a francia fővárosban is megveti a lábát

A Facebook a francia fővárosban is megveti a lábát

A Facebook a francia fővárosban is megveti a lábát

még több IoT

2 perc

A Facebook Párizsban nyitja meg a mesterséges intelligenciára épülő technológiákat kutató részlegének első európai központját.

A legnépszerűbb közösségi oldalt üzemeltető vállalat FAIR – Facebook Artificial Intelligence Research – elnevezésű divíziójának eddig csak New York-ban, illetve a kaliforniai Menlo Parkban voltak irodái, a cég azonban szerette volna más kontinensen is megvetni a lábát.

A Facebook is rákattan az IoT-re >>A fejlesztésnek az adott lökést, hogy a Facebooknak sikerült meggyőznie Yann LeCun-t – aki a kulcsfigurája annak az egyre elterjedtebb mesterséges intelligenciára épülő megoldásnak, amelyet mély tanulásnak hívnak –, hogy vállalja a FAIR párizsi laboratóriumának irányítását.

Az úgynevezett „deep learning” a gépek automatizmusok, algoritmusok alapján történő keresését jelenti, ami megkönnyíti a nagy mennyiségű adatokBig Datafeldolgozását. Mindeközben a többi technológiai nagyvállalat sem tétlenkedik; a Google-nek, illetve a Baidunak sikerült a terület két szaktekintélyét, Andrew Yan-Tak Ng-t, illetve Geoff Hintont magához csábítania.  

Az óriáscégek többféle módon is előnyt kovácsolhatnak abból, ha a mély tanulás segítségével igyekeznek feldolgozni, elemezni az egymással és a világhálóval összeköttetésben álló készülékek által begyűjtött információkat, legyen szó akár beszédekről, szövegekről, videókról vagy képekről. A fejlesztések lényege, hogy egyfajta mesterséges ideghálózatot építenek az adatok köré, majd a kész rendszert elkezdik friss információkkal bombázni, hogy újabb következtetéseket vonhassanak le a válaszok alapján. Legutóbb például a Pinterest és a Snapchat jelentette be, hogy időt és pénzt szán arra, hogy ezen a területen fejlesszen.

A mesterséges intelligencia kutatásában minden a tehetségen és az adottságokon múlik, éppen ezért számít átgondolt döntésnek a Facebook részéről, hogy újabb irodákat és laboratóriumokat nyit meg világszerte, miközben komoly szakmai tapasztalattal és innovatív ötletekkel rendelkező feltalálókat is próbál meggyőzni arról, hogy csatlakozzanak a vállalathoz.

A közösségi oldaláról ismertté vált cég – ha pusztán a legfrissebb összesítéseket nézzük – már eddig is rengeteg pénzt költött a kutatásokra; csupán az idei év első negyedében több mint 1 milliárd dollárt. Ez csaknem 30 százaléka az év első három hónapjában elért 3,5 milliárd dolláros árbevételnek.

A Facebook felcsap virtuális idegenvezetőnek >>A vállalat nem véletlenszerűen választotta ki, hogy hol építi meg legújabb, mesterséges intelligenciával foglalkozó központjának irodáját. A mély tanulás kutatása ugyanis nagyrészt Párizshoz köthető; Yann LeCun mellett a kanadai Yoshua Bengio a terület másik elismert szakértője. Léon Bottou, Gabriel Synnaeve, illetve Nicolas Usunier – akik márciusban csatlakoztak a FAIR csapatához – szintén a francia fővárosban végeztek akadémiai munkát.

„Csakúgy, mint a Menlo Parkban, valamint a New York-ban lévő kollégák, a párizsi csapat is azon dolgozik majd, hogy ambiciózus, hosszú távú projekteket indítson el az arc- és beszédfelismerés, valamint a természetes nyelvek feldolgozása (natural language processing) területén. A munkatársak másik fontos feladata lesz, hogy megvizsgálják azt a fizikai és logikai infrastruktúrát, amelyeken a mesterséges intelligenciára épülő rendszerek futnak” – olvasható Yann LeCun internetes bejegyzésében.

A FAIR párizsi központjának leendő vezetője azt is hozzátette: reménykednek benne, hogy a munkájuk eredményeként olyan szolgáltatásokkal jelenhetnek majd meg, mint a Facebook hírfolyama, miközben javítják az oldalon lévő kereső hatékonyságát és új módon kapcsolják össze a felhasználókat.

Forrás: VentureBeat