Etikus tárgyak: életekről dönthetnek a robotok

Etikus tárgyak: életekről dönthetnek a robotok

Etikus tárgyak: életekről dönthetnek a robotok

még több IoT

4 perc

A jövő robotjainak gyorsan kell majd dönteniük akár élet-halál kérdésekben is, például, hogy kit mentsenek meg inkább. Az etikus technológia dilemmáját járja körbe Simone Rebaudengo dizájner projektje.

Az alábbi kísérlet része egy ventilátor, amely a két előtte ülő közül csak egyikőjük felé foroghat – a betáplált információk alapján az eszköz feladata eldönteni, hogy ki legyen a kiválasztott személy.

Az olasz tervező által készített eszköz az Amazon Mechanical Turk online munkaközvetítő felületére továbbítja az előtte ülők adatait, és a kiválasztott felhasználó dönt arról, hogy az okosventilátor kit frissítsen fel.

Az online kiválasztás úgy történik, hogy a gép az előre beállított paraméterek (vallás, végzettség, életkor és nem) alapján keres valakit a munkára jelentkezők közül, ezután annak az egy, véletlenszerűen kiválasztott embernek a feladata megoldani a dilemmát.

Az eszköz az „Etikus Tárgyak” (Ethical Things) projekt keretein belül született, létrejöttét pedig azok a harctéri robotok és autonóm autók ihlették, amelyek a beléjük táplált algoritmusok alapján döntenek majd akár emberéletekről.

Bár a ventilátor nyilvánvalóan komolyan vehetetlen, hétköznapi dilemmát vet fel, nem kizárható, hogy a jövőben a gépek hasonló szituációkban komoly problémákkal is találkozhatnak. Például, ha a kávéfőző tisztában lesz azzal, hogy tulajdonosának szívproblémái vannak, el kell gondolkoznia azon, hogy készít-e koffeines italt.

Ezt a videót is nézze meg! Hívatlan vendégek költözhetnek be az otthonokbaA projektben működő készülék választása itt most valódi emberi érvelés következménye. De ezen felül érdekes kísérlet kideríteni, hogy a különböző résztvevők mi alapján hoznak döntéseket. Példának okáért felmerül a kérdés, hogy a videóban megkérdezett nő miért a vékonyabb embert választotta. Ő úgy érvelt, hogy nem szereti a kövér embereket, és nekik szerinte többet kell izzadniuk.

Maga az eszköz soha nem kerül kereskedelmi forgalomba, és kérdéses, hogy az egyetlen prototípuson kívül készül-e belőle több. Az viszont biztos, hogy a közösség alapú problémamegoldás útján jól rámutathat az emberiség kollektív dilemmáira és erkölcsösségére, valamint továbbelemzi azt a kérdést, hogy ki ad „helyesebb" választ: az érző ember vagy a hideg gép.

Forrás: Ars Technica