Hová fejlődik idén az okosotthon?

Hová fejlődik idén az okosotthon?

Hová fejlődik idén az okosotthon?

még több IoT

2 perc

A Dolgok Internete, a csatlakoztatott eszközök és az intelligens otthoni technológia napról napra könnyebbé teheti a hétköznapokat. Az összekapcsolt és internetre csatlakozó lakásnak azonban még fontos akadályokon kell átlendülnie, hogy valóban széles körben elterjedjen.

Napjainkban a valós idejű kommunikációnak és a hatalmas mennyiségű adatnak köszönhetően azonnali információcsere lehetséges mind az emberek, mind a gépek között – méghozzá bárhonnan és bármikor.

Már ma több megoldás létezik arra, hogy ez a kommunikáció hogyan tegye kényelmesebbé az otthonokat, de még mindig vannak fontos hiányosságai 2016-ban valószínűleg a gyártók ezek kiküszöbölésén fog dolgozni.

Mit ajánlott szem előtt tartani?

Az első smart home megoldásokat kínáló cégek megjelenésekor a kinyert adatmennyiség még alacsony volt, napjainkban viszont a felhasználói aktivitásnak és a SmartThings, a Notion, a HomeSeer vagy a Canary IoT-platformoknak köszönhetően annyi mérés áll rendelkezésre, amennyivel a mindennapi élet is jóval egyszerűbbé és kényelmesebbé válhat.

Adatcunami: Ezeket is követik az okoseszközök

Érdemes azonban odafigyelni, hogy az információáradat egy bizonyos mértéket ne lépjen túl – márpedig az ezzel kapcsolatos megfelelő szervezés és az adatok szortírozása az ilyen megoldásokat kidolgozó, illetve termékeket előállító cégek feladata. Nem elhanyagolható, hogy ki miről szeretne adatot gyűjteni, hiszen nem mindegy, hogy vészhelyzet (például gázszivárgás) esetén küldött riasztásról van szó, vagy mondjuk arról, hogy valaki egy adott időszakban – a szokásos napirendtől eltérően – éppen nem használta a tulajdonos az intelligens kávéfőzőjét.

A pozitív felhasználói élmény biztosításához érdemes tehát megvizsgálni, hogy mely információk a legfontosabbak, illetve, hogy mikor és hogyan érdemes azokat megosztani a felhasználóval.

Milyen változások történtek eddig?

2015-ben a vállalatok különféle „finomhangolások” és frissítések révén igyekeztek minél inkább elérhetővé és nélkülözhetetlenné tenni termékeiket. Így 2016-ban a Nest, az Ecobee, az August, a Ring és a hasonló megoldások fejlesztői joggal bízhatnak abban, hogy már nemcsak a „tech-fanatikusok” fogják beszerezni termékeiket, hanem azok szélesebb körben is teret nyerhetnek. Az amerikaiak 68%-a például abban bízik, hogy az okosotthonok tíz éven belül olyan megszokott dolognak számítanak majd, mint manapság az okostelefonok.

Az intelligens lakások nagy előnye az idő- és energiatakarékosság, valamint a költséghatékonyság. A felhasználók 45%-a állítja, hogy segítségükkel évi 1100 dollárt spóroltak meg, 87%-uk szerint pedig az eszközök jelentősen megkönnyítették a mindennapokat. Mindez azért is fontos, mert egy ingatlan fenntartartásának költségei az éves pénzügyi kiadások mintegy harmadát emésztik fel, az esetleges költségcsökkenés pedig a legjobb érv lehet a modern megoldások igénybevétele mellett.

Forrás: The Next Web