M2M, IoT, Big Data: Közeleg a bájtokra épülő világgazdaság

M2M, IoT, Big Data: Közeleg a bájtokra épülő világgazdaság

M2M, IoT, Big Data: Közeleg a bájtokra épülő világgazdaság

még több IoT

4 perc

Szakértői várakozások szerint az M2M és az IoT még nagyobb lendületet vehet, mint a pénzügyi krízis után lábadozó világgazdaság.

A globális pénzügyi válságot követően a világgazdaság szép lassan kezd magához térni, bár az euróövezet fölött továbbra is sötét árnyék lebeg. A legújabb vállalati gyorsjelentések egyaránt arról árulkodnak, hogy erősödnek a pozitív folyamatok és több jel is arra utal, hogy a növekedést a gépek közti kommunikáció (M2M) és a hétköznapi használati tárgyakat a világhálón összekötő Dolgok Internete is ösztönzi.

Az innovatív technológiai megoldások kézzel fogható előnyökhöz juttathatják a vásárlókat, javítják a cégek termelékenységét és az ügyfélszolgálatok munkáját, emellett új üzleti modellek kialakításához járulnak hozzá. Emellett persze még számos olyan tényező van, ami a machine-to-machine, illetve a Tárgyak Internetének is nevezett IoT malmára hajtja a vizet. Ezeknek az okoknak járt utána az újságíró-elemző, Bob Emmerson, aki az M2M Now híroldalon három vállalati döntéshozót kérdezett a témában.

A Dolgok Internete lesz a jövő nagy durranása >>„A világgazdaság kezdi learatni a növekvő termelékenység legelső gyümölcseit” – nyilatkozta például a vezeték nélküli szolgáltatásokat kínáló Telit egyik igazgatója. Ezt a pozitív trendet a Dolgok Internetének, a felhőalapú szolgáltatásoknak, illetve a létrejövő nagy mennyiségű adatnak, az úgynevezett „big data-nak” az ötvözése hajtja. Ha a cégek mindent megtesznek annak érdekében, hogy kiaknázzák az intelligens technológiákat, akkor ez alapjaiban változtathatja meg a működési folyamatok hatékonyságának mérését és értékelését.

A vállalatok emellett az ügyfeleik igényeit is sokkal jobban kiszolgálhatják, így érdemes lehet újraértelmezni a végtermék, illetve a hozzáadott értéket képviselő szolgáltatások fogalmát – hangsúlyozta Alexander Bufalino marketingigazgató (CMO). Az új modellek és folyamatok beindulása a szállítói értékláncokat is minden bizonnyal megbolygatja majd, a cégek a megfelelő feladatmegosztásnak köszönhetően egészen új szintre emelhetik a fogyasztók kiszolgálásának színvonalát.

Új „nyersanyag” születik

„A jövőben a világgazdaság egyre inkább digitálissá válik majd, és megszületik a bájtokra épülő új rendszer. Ez várhatóan nem csupán átszövi, hanem teljesen el is homályosítja az évtizedek óta uralkodó működési kereteket” – nyilatkozta az Eurotech Group CMO-ja. Egy egészen újfajta „nyersanyag” indulhat el a világhódító útján; mégpedig az intelligens készülékek által összegyűjtött adatok. Az okoseszközök – vagy általánosságban beszélve az okostárgyak – persze már önmagukban is rendkívül érdekesek, de csupán akkor nyernek valódi értelmet, ha az ezekből származó információkat összegzik, megszűrik, tárolják és elemzik az eredményeket.

Robert Andres szerint a megfelelő analízis híján ezek az adatok sem képviselnek hozzáadott gazdasági értéket. Nehéz például elképzelni egy olyan „big data-ra” épülő applikációt, amelyhez nem társulnak célravezető adatgyűjtési megoldások.

Az információk összegzésének a kulcsa pedig minden bizonnyal a gépek közötti kommunikációra és a Dolgok Internetére épülő platformok térhódítása lehet. Ha másképpen szeretnénk fogalmazni, akkor ezekre a felületekre azért van szükség, hogy kapaszkodót nyújtsanak a bájtokra épülő világgazdaság kiépítéséhez. Ez a magyarázata annak, miért is növekedik ez a terület szokatlanul gyors ütemben – tette hozzá az igazgató.

IoT: jóval több, mint puszta divathóbort >>A Dolgok Internetéhez, a mobileszközökhöz, és a számítástechnikához fűzött várakozások rendkívül magasak, de a fogyasztók körében szinte már „ragályos” az izgatottság – fogalmazott a Wyless M2M-szolgáltató Európáért, a Közel-Keletért és Afrikáért felelős stratégiai igazgató (CSO). Ahol ez a három tényező találkozik, ott egész biztosan beindul a növekedés. Ma már nem csupán a tudományos-fantasztikus hírekben lehet olvasni az innovatív technológiákról, hiszen az intelligens megoldások egyre inkább a mindennapok részévé válnak.

Gilli Coston úgy értékelte, hogy az IoT növekedési üteme már lekörözi a világgazdaság bővülését. Rengeteg az új piaci belépő, ebben a helyzetben felértékelődik a szélesebb körű tapasztalattal rendelkező, megbízható partnerek megtalálásának jelentősége. Az elmúlt 11 év során a vállalkozás valamennyi M2M-rendszerekre, folyamatokra és szolgáltatásokra fordított befektetése hozzájárult ahhoz, hogy a fogyasztóik sokkal gyorsabban jussanak piacra.

A stratégiai vezető hozzátette: a gépek, eszközök közötti kommunikáció térnyeréséből származó gazdasági előnyök újabb változást mozdítanak elő. Például új munkamódszerek és szolgáltatások tűnhetnek fel, megbolygatva a helyi és globális szintű versenyfelállást. A gyártástól kezdve a biztosításokig, ide értve az intelligens autókat, egészségügyet és akár az okosórákat is. 

Az eurózóna fölötti sötét felhő a görögországi előrehozott választások eredményét tekintve talán egy kicsit még fenyegetőbb, de a vezérigazgató bízik abban, hogy a politikai döntéshozók megtalálhatják a megfelelő megoldást. Az M2M-re és a Dolgok Internetére vonatkozó előrejelzések mindenesetre rendkívül pozitívak, az innováció pedig minden bizonnyal több fronton is folytatódik majd.