Online kassza és e-útdíj: trendek a hazai M2M-szektorban

Online kassza és e-útdíj: trendek a hazai M2M-szektorban

Online kassza és e-útdíj: trendek a hazai M2M-szektorban

még több IoT

23 perc

Az IDC Magyarország kutatása szerint hazánkban a régió országaihoz képest kedvezőbb a Machine-to-Machine piac bővülése.

A teljes adást itt hallgathatja meg:

Tóth László, a vállalat vezető elemzője az M2M Zóna műsorban elmondta, idén is felmérték a gépek közti kommunikáció hazai elterjedését, az előző kutatásukat 2015 tavaszán készítették. A szakértő szerint nem történt nagy meglepetés, hogy mért adatok nagyjából párhuzamosak azzal, amelyet egy évvel ezelőtt jósoltak: a piac dinamikusan, nagyjából 10%-kal bővült, így a hosszabb távú prognózisaikat sem kellett frissíteni.

Számításaik szerint tavaly év végén az országban 857 ezer SIM-kártya csatlakozott a hálózatra M2M-célokkal, a tavalyi 785 ezerhez képest. 2018-ig pedig azzal számolnak, hogy a SIM-kártyák száma akár 1 millió 127 ezerre is emelkedhet. Fontos megjegyezni, hogy értelemszerűen csak azokat az M2M-megoldásokat tudták ilyen formában mérni, amelyek SIM-en keresztül kapcsolódtak az internetre, ettől megkülönböztették az IoT (Internet of Things) fejlesztéseket, amelyek Bluetooth, Wi-Fi vagy egyéb technológiát alkalmaznak.

Állami ráhatások

A felmérés alapján kirajzolódnak azok a területek is, ahol a leginkább elterjedt a Machine-to-Machine használata. Ezek közül első helyen a kiskereskedelem áll 252 ezer SIM-kártyával, majd ezt követi kevéssel lemaradva a flottamenedzsment és a biztonságtechnika. A kiskereskedelemben egyértelműen az online kasszák kötelező bevezetése, valamint a további mobilfizetésre is alkalmas POS-terminálok, ATM-ek bekötése támogatta a növekedést, de léteznek bolti eladásösztönző M2M-megoldások is.

A flottamenedzsmentnél szintúgy a jogszabályi változásoknak köszönhető a növekedés: a HU-GO elektronikus útdíjszedési rendszerben közvetlenül a hálózattal kommunikáló, úgynevezett OBU eszközök segítségével történik a megtett út bevallása. Valószínűleg ez járulhatott hozzá a 170 ezer új SIM-kártya eladásához. A biztonságtechnika az egyetlen szektor, ahol ilyen mértékű állami ráhatás nélkül is nagyrészt organikusan tudott bővülni az M2M-piac.

Tóth László azt is hozzátette, hogy a valamivel több lakost számláló Csehországban a magyarországi adatokhoz képest 2015-ben csupán 700 ezer M2M-célú SIM-kártyát rögzítettek, míg a négyszer nagyobb Lengyelországban 2 milliót. Így jól látszik, hogy kitűnünk a régióból, és megfelelő kutatás-fejlesztési stratégiával fontos szerepünk lehet az M2M-technológia területén.

Hallgassa meg a teljes interjút!