Top 10: Ők a Dolgok Internetének igazi úttörői

Top 10: Ők a Dolgok Internetének igazi úttörői

Top 10: Ők a Dolgok Internetének igazi úttörői

még több IoT

6 perc

Ha szeretné megtudni, ki az a 10 vállalatvezető, kutató, szakértő, újságíró és politikus, aki a legnagyobb hatással lehet az Internet of Things fejlődésére, akkor ezt a felsorolást nem szabad kihagynia.

Ma már – szinte – általánosan elfogadott igazság, hogy az eszközöket a világhálón egymáshoz kapcsoló Dolgok Internete forradalmasítja az emberek mindennapjait. A legkorszerűbb vezeték nélküli technológiával ellátott intelligens készülékek gépek közötti (machine-to-machine) kommunikáció révén csatlakoznak az internethez és továbbítanak adatokat – emberi beavatkozás nélkül. Kezdve a szenzorok által begyűjtött információk mennyiségének robbanásszerű megugrásától, az okosotthonokig és a jövő városáig, az IoT (Internet of Things) az élet valamennyi területét átszövi.

Bár ez a folyamat sokak számára ijesztő lehet, és súlyos adatvédelmi aggályokat is felvet, feltétlenül érdemes végigtekinteni az újonnan megjelenő okoseszközök és alkalmazások színes palettáján. Ha megfelelő kiinduló pontot szeretne találni ahhoz, hogy elmélyedjen a Dolgok Internetének világában, első körben érdemes megismerkedni az alább felsorolt 10 emberrel, akik úttörő szerepet töltenek be ezen a rohamosan fejlődő területen.

Egy pár szó a módszertanról: olyan személyek kerültek be a listába, akik a Twitteren és más fórumokon gyakran tesznek közzé IoT-vel kapcsolatos véleményeket és szakmai cikkeket. Szerepelnek közöttük fejlesztők és cégvezetők, újságírók és politikusok, továbbá a közösségi média technológiai titánjai.  

1. Tony Fadell

Ha okosotthonokról esik szó, akkor mindenkinek azonnal a távolról irányítható intelligens hőszabályzók jutnak eszébe. Semmi meglepő sincs tehát abban, hogy a lista legelső helyét a legismertebb innovatív termosztátokat a piacra dobó Nest vezérigazgatója szerezte meg. A lakások fűtéséért és hűtéséért felelős rendszer mellett népszerűek még a vállalat biztonságtechnikai megoldásai is, emellett a cég sok olyan készülékkel jelent meg, amelyek automatikussá teszik az otthonok irányítását.

CES: a Nest újabb lökést ad az okosotthonok terjedésének >>A Nest intelligens hőszabályzója azért korszakalkotó, mert nincsen szükség arra, hogy külön beprogramozzák – a felhasználónak pusztán csak be kell kapcsolnia a készüléket, amely egy hétig gyűjti az adatokat. Ez alatt az idő alatt „kitanulja” a család fogyasztási szokásait, és ezeket igyekszik finomítani, és optimalizálni a későbbi működés során. Tony Fadell gyakori felszólalója az IoT jövőjével kapcsolatos rendezvényeknek és szakmai találkozóknak, és továbbra is elkötelezett a smart home térnyerését szolgáló eszközök fejlesztése iránt.

Tony Fadellt egyébként az iPod atyjaként emlegetik, és az okosszemüvegek sem állnak most már távol tőle. A Google ugyanis nemrég leállította a Google Glass fejlesztését, de a készülékért felelős fejlesztő csapat a jövőben Fadell felügyelete alatt dolgozik tovább.

2. Vala Afshar

Vala Afshar marketing-vezérigazgatóhelyettes az Extreme Networks-nél, egy olyan vállalatnál, amely Ethernet-megoldások tervezésével, kiépítésével és működésbe helyezésével támogatja a fejlesztők munkáját. Számtalan nagysikerű könyv és cikk szerzője, amelyek mind az IoT világába engednek mélyebb betekintést, írásai gyakran jelennek meg a Huffington Post oldalán.  

3. Kevin Ashton

A listáról semmiképpen sem hiányozhat a Dolgok Internete egyik szülőatyjának tekintett Kevin Ashton. A brit kutató – az MIT Auto ID Labs csoport vezetője – használta a történelemben először a kifejezést egy 1999-es gondolatmenetében. A szakértő a P&G-nél tartott előadásában elmondta, hogy az interneten lévő 50 petabájt méretű adatot szinte kizárólag emberek töltötték fel, akik maguktól nem is képesek már ennél nagyobb adatmennyiség rögzítésére a saját környezetükről. Véleménye szerint a feladatot logikus lenne átadni a gépeknek, hiszen a tárgyak követhetősége, és a világról szóló információkat tartalmazó, online adattömeg elérése rengeteg előnnyel járhat.

4. Rob Tiffany

Rob Tiffany a Microsoft Dolgok Internetéért és a mobilszolgáltatásokért felelős globális technológiai vezetője. Alapvető feladata az, hogy ellenőrizze a Fortune 100-as toplistán szereplő vállalatok által működésbe helyezett mobil- és vezeték nélküli megoldások megtervezését, fejlesztését és a hálózatok kiépítését. A világ egyik legnagyobb szoftvercégénél folytatott áldásos munkája mellett sem telnek tétlenségben a napjai. A Rob személyes honlapján található leírás szerint „író, mobil- és Dolgok Internete stratéga, professzor, vállalkozó, tanácsadó, fejlesztő, a hadsereg tengeralattjárós veteránja és önjelölt borszakértő”.

5. Glen Gilmore

Elképzelhetetlen lenne úgy listát készíteni az összekapcsolt technológiai világ „nagy embereiről”, ha a felsorolásból kimaradna a Twitteren is sűrűn publikáló Glen Gilmore. A más közösségi oldalakon is gyakran felbukkanó szakértő bejegyzéseit elsősorban a vezetés új élményét kínáló okosautóknak – különösen az Ubernek – szenteli. Az okostelefonos alkalmazás tavaly Magyarországon is a média érdeklődésének a középpontjába került. A fejlesztés pofonegyszerűen működik: ahelyett, hogy egy taxitársaságot hívna fel, az applikáció segítségével maga választhat egy autót a közelben furikázó járművek közül.

6. Timo Elliott

Timo Elliottot tartják az SAP innovációs hittérítőjének, rendkívüli szakértemmel és tudással bír az üzletelemzés, illetve a jövőbe tekintő technológiák területén. Egy megdöbbentő számadat szerint zömmel a vállalat által tervezett rendszerek és szoftverek futnak a világon megtermelt bruttó hazai össztermék – vagyis GDP – 75 százalékát megtermelő cégek számítógépein. Timo küldetésének tekinti azt, hogy a Dolgok Internetére épülő alkalmazások minél több céghez eljussanak. A szakértő gyakorta publikál cikkeket az SAP IoT-alapú applikációiról, különös tekintettel az okosautókra (connected car) és a „jövő mosdóira”.

7. Simon L. Porter

Simon L. Porter az IBM európai eladásokért felelős alelnöke, és rendkívül széles látókörrel rendelkező, sokoldalú technológiai veterán. A világhírű informatikai cégnél eltöltött 30 év során összesen 9 különböző pozícióban próbálta ki tudását. A Twitter-profilja igazi kincsesbányának számít, hogyha mélyebb betekintést szeretne nyerni a felhőalapú szolgáltatások, adatelemzés és a Tárgyak Internete világába.

8. Stacey Higginbotham

Stacey Higginbotham a Gigaom elnevezésű portál rendszeres szerzője és vezető szerkesztője, ami a legújabb technológiák rajongóinak az egyik leglátogatottabb weblapja. Immár 15 éves tapasztalattal rendelkezik a technológiai újságírás terén, színvonalas szakmai cikkei egyebek között a Business Week-ben, a The Dealben, az Austin Business Journalben és a The Bond Buyerben jelentek meg. Stacey írásaiban kiemelt figyelmet szentel az IoT-nek – ha érdemes bármilyen újításról értesülni, akkor elsőként az ő cikkeit ajánlott végigböngészni.

9. Ed Vaizey

A briteket is elérte az okosvárosok láza >>Ed Vaizey az Egyesült Királyság kulturális és digitális gazdaságért, távközlésért felelős minisztere. A Twitteren olvasható bejegyzései főleg a digitális innováció témakörét ölelik fel, persze kivételes hangsúllyal a szigetországban végrehajtott fejlesztésekre. A cikkeiből többi között kiderül, hogy az Egyesült Államokon kívül a brit számít a viselhető kiegészítők, illetve összekapcsolt eszközök egyik legfontosabb felvevőpiacának, de igen látványos az elektronikai egészségügyi alkalmazások térhódítása is.

10. Alexandra Deschamps-Sonsino

Alexandra Deschamps-Sonsino a DesingSwarm igazgatója, a cég főleg az IoT-re, az összekapcsolt eszközökre és hálózati kapcsolatokra vonatkozóan nyújt formatervezési és szakmai tanácsadási szolgáltatásokat. A vállalat – melyet majdnem 9 évvel ezelőtt alapítottak – már jóval azelőtt elmerült a Dolgok Internete világába, hogy a technológiai hullám teljesen kibontakozott volna. Ő alapította emellett az IoTAngels elnevezésű vállalatot is, valamint ők dobták például piacra a „Jó éjszakát” névre keresztelt okoslámpákat (Good Night Lamp).

Forrás: Data Economy