A zene új dimenziói

Kapcsolódó cikkek

A zene új dimenziói

A zene új dimenziói

szórakozás

9 perc

A modern szenzorok nemcsak a mindennapi életet vagy az ipari folyamatokat tehetik hatékonyabbá, hanem akár új hangszerek fontos alkatrészei is lehetnek.

A technológia már eddig sem volt idegen a zene világától. A számítógépek korai korszakától szerepet kaptak a digitálisan előállítható zajok, és a szintetizátorok is újabb hangzásokkal gazdagították a zeneipart. 

A neves angol zenész, Imogen Heap és egy elektromérnökökből álló fejlesztőcsapat pedig azzal kísérletezett, hogy miként használhatnák fel az IoT-nek köszönhetően olcsóvá és elérhetővé vált szenzorokat egy teljesen új hangszer kifejlesztéséhez.

Találmányuknak a Mi.mu nevet adták, és 2014-ben a Kickstarteren is próbálkoztak közösségi finanszírozást szerezni a tömeggyártáshoz – sajnos sikertelenül. Az eszköz működésének lényege, hogy az előadó mozdulatai alakulnak hangokká.

Karmesternek állnak a robotok

A mérnökök a kesztyűkbe rugalmas, nyúlást érzékelő szenzorokat szereltek (melyek az ujjak behajlítását és a kézfej állását képesek érzékelni), a kar mozgását pedig különböző giroszkópok és sebességmérők segítségével figyelik. Innentől kezdve programozás kérdése, hogy az egyes irányokat, kéztartásokat hogyan továbbítják a zeneszerkesztő programba.

Ezen a ponton kapcsolódott be a munkába Imogen Heap, és a fejlesztőkkel közösen kitalálták, hogy milyen mozgási nyelvezetet lehet adni egy ilyen hangszernek. A munka során a zenész már a 2012-es albumának egyik számát is a kesztyűk segítségével alkotta meg.

A speciális kesztyű végül a megfelelő anyagi támogatás hiányában csak nagyon korlátozott számban került piaci forgalomba.