Az egészséges életmódhoz nélkülözhetetlen a jó alvás

Kapcsolódó cikkek

Az egészséges életmódhoz nélkülözhetetlen a jó alvás

Álmatlanságban szenved? - Derítse ki, hogy így van-e!

Üzleti Hírek

2 perc

Megfelelő mennyiségű alvás hiányában a szervezetünk és az elménk sem képes ellátni azokat az alapvető feladatokat, amelyek az egyensúly fenntartásához szükségesek.

Miért csökkenhet az alvásidő? Ennek számos oka lehet, s hosszú távon egyáltalán nem kifizetődő ez az állapot. De melyek az álmatlanság legismertebb szimptómái és hogyan szüntethetjük meg ezt a kellemetlen állapotot? Tartson velünk és utánajárunk! 

Honnan tudhatjuk, hogy alváshiány kínoz minket?

Beszélhetünk álmatlanságról, alváshiányról és alvásdeprivációról is, s ezek közül valamennyi állapotot befolyásolhatja a B3-, a B5-, a B6- és a D3-vitaminok hiánya. Különféle súlyosságú problémákkal találkozhatunk és előfordulhat, hogy szakértői segítségre is szükség van. 

Az Onlinepszichológus.net személyre szabott pszichoterápiája például nem csupán szélsőséges esetekben alkalmazható, ugyanis az alvással kapcsolatos gondok feltárására és kezelésére egyaránt hasznosítható módszer.

Ahhoz, hogy jobban átlássa az alvásproblémák világát, most összegyűjtöttük Önnek az Onlinepszichológus.net szakembereinek tippjeit, így talán megelőzhető a komolyabb testi és mentális leépülés.

Az alvásdepriváció és annak hatása a világ egyes részein

Önnel is előfordult már, hogy nem tudott összefüggően beszélni, válságban volt a kreativitása, esetleg extrán ingerült volt? Akkor sajnos igen valószínű; hogy Ön kialvatlanságban szenved. 

De mennyire fáradt a magyar társadalom? A kutatások szerint (ESRS- Európai Alvástársaság kutatása, 2021) minden harmadik ember küzd az alvásproblémák valamely formájával. Az Amerikai Alvástársaság (AASM) adatai azt mutatják, hogy az USA-ban már közel 70 millió ember érintett a témában. 

A tünetek mögött rejlő összefüggések

1. Ingerültség: A krónikus alváshiány türelmetlenné és frusztrálttá teszi minket, ilyenkor ugyanis gyakran megesik, hogy rosszul olvassuk le más arckifejezését, így egyenesen ártó szándékot társítunk hozzájuk.

2. Legyengült immunrendszer: Kimerültség esetén fogékonyabbak vagyunk a vírusokra, fertőzésekre is. Az alváshiány gyengíti a szervezet védekezőképességét.

3. Folyamatos késztetés nassolásra: Az ebéd vagy a vacsora után még más is lecsúszik? Ilyenkor a teltségérzet ellenére sem tudunk jóllakni. A háttérben hormonális folyamatok állnak, amelyek az alvás mértékének megfelelően irányítják a hormontermelést.

4. Döntésképtelenség: A véráramlás csökkenése a prefrontális kéreg inaktivitását váltja ki, ami a végrehajtásért felelős. A kevés alvás negatívan hat a döntéshozatalra, a határozottságra. 

5. Bőrproblémák: Ha nem vagyunk kipihentek, karikás szemek várnak ránk reggel, ugyanis a bőr nem képes az éjszaka folyamán regenerálódni.

Láthatja, milyen negatív következményei vannak annak, ha nem alszik eleget és ne feledje, a pihenés alatt a test és a lélek is megújul, ezért fontos minél több alvásidőt biztosítani önmagának!