Mikor kell cserélni a gumiabroncsot?
Mikor kell cserélni a gumiabroncsot?
2024. augusztus 09.
A technológiai fejlődésnek hála ez már nem egy olyan művelet, amit évente meg kell ismételni. Egy átlagos járművet a hétköznapokban nem ér akkora terhelés, hogy nagymértékben felgyorsuljon a kopás üteme. A gyártók is folyamatosan azon dolgoznak, hogy minél tartósabb gumikat tudjanak előállítani.
Honnan tudjuk, hogy már cserélni kell?
Maga a gumicsere viszonylag egyszerű, pláne, ha megvannak hozzá a megfelelő eszközök, de a Gumiflex is tud benne segíteni. Az igazi kérdés általában az, hogy mégis mikor kell lecserélni az aktuális garnitúrát? A legtöbb autótulajdonos anyagi okok miatt megpróbálja minél későbbre halasztani a cserét. Ha már kicsit viseltes az abroncs, de úgy gondolják, hogy kibír még egy szezont, akkor maximum óvatosabban vezetnek, de legalább “megússzák” a kiadásokat. Sajnos sok esetben kiderül, hogy ez a hozzáállás csak további, olykor súlyos problémákat eredményez.
A kopott, elhasználódott abroncs közel sem teljesít úgy, mint egy új vagy alig használt. Sokkal hosszabb lesz a féktáv, ami olykor arról is dönthet, hogy időben meg tudunk-e állni vagy sem. A rossz állapotban lévő gumiabroncs használata akár balesethez is vezethet. A kopott abroncs profilmélysége sokkal kisebb, így a nedves, esős időjárásban a felúszás veszélye is megnövekszik. Az üzemanyag-fogyasztás is magasabb lehet, a vezetési nehézségekről nem is beszélve. Az már korántsem ideális, ha “lábujjhegyen” kell járkálni az autóval, mert annyira rossz állapotban van a gumiabroncs.
Általában a profilmélységből, valamint a vezetési élményből hamar kiderülhet, hogy eljött-e a gumicsere ideje. Ha pedig már ránézésre is gyatra állapotban van a gumi, akkor inkább fel se szereljük a szezon elején, minél hamarabb rendeljük meg az új garnitúrát.
Egy fogyóeszköz, amit nem muszáj sűrűn cserélni
A felszerelt gumiabroncs előbb-utóbb el fog kopni, ezt a folyamatot nem lehet megállítani. Még nem találtak fel olyan abroncsot, ami egyáltalán nem kopik, de ez valószínűleg nem is lehetséges a fizika jelenlegi törvényei alapján. Nem ilyet kell keresni, hanem ami minél magasabb minőséget képvisel. Egy olcsó abronccsal is eljuthatunk A pontból B pontba, de nem mindegy, hogy mekkora a degradáció mértéke. A lassabb városi közlekedés során is kopik a gumi, ezért érdemes ott is minőségi gumiabroncsot választani, nem csak akkor, ha rendszeresen teszünk meg nagy távolságokat.
Honnan tudjuk, melyik a jó választás?
Választhatunk négy évszakos abroncsot, de maradhatunk a klasszikus téli-nyári garnitúrák szezonális cseréjénél. A vásárlás során több szempontot is figyelembe kell venni: általában hol szoktunk közlekedni? Milyen a vezetési stílusunk? Milyen időjárási és útviszonyokkal találkozunk a legtöbbször? Van valamilyen speciális igénye az autónak? Ha ezekre a kérdésekre megadtuk a választ, máris tudni fogjuk, hogy melyik gumiabroncs lesz az igazi.