Mit lehet leolvasni egy gumiabroncsról?

Kapcsolódó cikkek

Mit lehet leolvasni egy gumiabroncsról?

Mit lehet leolvasni egy gumiabroncsról?

Üzleti Hírek

2 perc

A gumiabroncsokon olvasható jelölések első pillantásra bonyolultnak tűnhetnek, azonban rendkívül fontos információkat hordoznak. Éppen ezért ismeretük nemcsak a technikai szakemberek számára fontos, hanem az egyszeri járművezetőnek is.

A tavasz, illetve a nyár közeledtével különösen aktuális megismerni a fontosabb jelöléseket a gumiabroncsokon, hiszen így könnyebb eligazodni az Olcsobbgumi.hu személygumi választékában nyári abroncs vásárlásakor. Na de nézzük, mi mindent olvashatsz le róluk!

Méret és szerkezet

A gumiabroncsok legfőbb jellemzőit betűk és számok kombinációjával szokás megadni, például ilyesmit olvashatsz egy abroncs oldalán, hogy 205/55 R16 91 H. Vegyük sorra, ez mit is jelent!

Az első szám a gumiabroncs szélességét adja meg milliméterben, ez esetünkben 205, tehát 20.5 centi. Az oldalfal magasságát ennek a százalékában szokás megadni, jelen esetben a 205 milliméter 55 százalékáról beszélünk tehát.

Az R azt mutatja, hogy nem diagonál, hanem egy radiál szerkezetű abroncsról van szó, míg a 16 a felni átmérőjére utal colban megadva. Az ezután következő szám a terhelési index, a 91 esetünkben 615 kg-ot jelent. A H pedig sebesség index, a 210 km/óra maximális sebesség kódja.

Gyártási év és DOT szám

Mivel vélhetően Te is azt szeretnéd, hogy a megvásárolt gumit minél hosszabban használhasd, ismerned kell a DOT szám jelentését is. Az utolsó 4 számjegy lesz számodra igazán fontos, ebből az első kettő a gyártási hétre, az utolsó kettő az évre utal. Tehát, ha ez a szám például 1224, akkor az adott abroncs 2024. év 12. hetében készült.

A könnyebb eligazodás végett: egy abroncs a gyártástól számított három éven belül számít frissnek, 5 évig pedig újnak, 10 évnél hosszabb intervallumban pedig már nem szabad használni őket. Ez természetesen csak az anyagfáradásra vonatkozó információ, hiszen a futott kilométerek még ennél is fontosabbak.

Speciális jelölések

Ha egy abroncson az RFT, ROF, SSR vagy a ZP jelölés szerepel, egy bizonyos kilométeren keresztül még defekt esetén is használhatóak bizonyos sebességkorlátozással.

A téli és négyévszakos gumikon láthatjuk az M+S jelölést, ami Mud and Snow rövidítése, ezek kifejezetten havas, sáros időre tervezett abroncsok. A 3PMSF, Three-Peak Mountain Snow Flake pedig egy hivatalos téligumi-minősítés.

A kifejezetten elektromos autókhoz tervezett gumik jelölése EV vagy ELT az ilyen gumikkal az alacsonyabb gördülési ellenállás, illetve zajszint garantált.

Mint ahogy a fentiekből is kitűnik, a gumiabroncsokon található jelölések kulcsfontosságú információkat tartalmaznak, érdemes ismerni őket, hogy igényeidnek, utazási szokásaidnak megfelelő abroncsot választhass.

Mielőtt akár ősszel, akár tavasszal új abroncsot vásárolnál, érdemes ezeket az adatokat alaposan tanulmányozni, hogy biztosan a járművedhez és az életmódodhoz leginkább alkalmazkodó modellt választhass az Olcsobbgumi.hu színes, versenyképes kínálatából.