Megérett-e már a társadalom a mesterséges intelligenciára?
Vajon megérett-e már a társadalom a mesterséges intelligencia használatára?
2024. szeptember 26.
Amióta csak berobbant a köztudatba a ChatGPT és vele együtt az AI, vagyis a mesterséges intelligencia, parázs vitákat vált ki akár magán-, akár üzletemberek között. Akad, aki üdvözli a jelenséget, míg rengetegen ódzkodnak a technika eme vívmányától.
A két tábor között pedig ott rostokol az az embertömeg, aki rengeteg esetben el sem tudja dönteni, vagy még rosszabb esetben, fel sem merül benne az, hogy az általa olvasott szöveg vagy megtekintett kép nem is ember műve, hanem a technológia újkori csodájának a szülötte.
Persze felmerülhet a kérdés, hogy miért kell egyáltalán különbséget tenni AI-generált és ember által készített tartalom között, pedig a válasz roppant egyszerű: talán még soha nem volt ennyire egyszerű átverni és becsapni embereket. Éppen ezért mai írásunkban az árulkodó jeleket vesszük górcső alá, amelyek arra utalhatnak, hogy nem egészen azzal van dolgunk, amire első ránézésre tűnik.
Mire figyelj szövegek esetében?
A ChatGPT megjelenésével robbanásszerűen megnőtt az olyan cikkek száma, amelyet nem ember írt. Teljes mértékben tisztában vagyunk azzal, hogy érdekes és értékes tartalmat gyártani nem egyszerű, ezért ha cégen belül nem tudjuk megoldani, akkor vegyük igénybe a Klikkmarketing tartalomkészítési szolgáltatását.
Mutatjuk, miért nem érdemes színtiszta ChatGPT által írt szöveget átvenni:
- A gépies, természetellenes nyelvezet már pár mondat után feltűnővé, majd zavaróvá válik.
- Minden ilyen gépi szöveg általánosan fogalmaz, nem tér ki specifikus példákra, csupán a legfontosabb tudáselemeket rendszerezi, éppen ezért gyakran esik abba a hibába, hogy ismétli önmagát.
- Sajnos nem ritka a pontatlanság és a valótlanság sem, hiszen a gép nem tudja megítélni annak valódiságát, csupán összegyűjti a rendelkezésére álló információkat.
- A változó stílus, a magázás/tegezés váltakozása is mind arra utal, hogy nem ember által írt művel van dolgunk.
Mire figyelj képek esetében?
Természetesen a fentiek ugyanúgy igazak képek esetén is, annyi különbséggel, hogy a felgyorsult világunkban egy-egy ilyen valótlan kép szinte percek alatt virálissá válhat.
Ha azonban közelebbről megnézed a képet, látni fogod, miért nem valódi!
Az AI által generált képeken a kezek soha nincsenek megfelelően kidolgozva, nem tudnak helyesen árnyékot megjeleníteni, illetve apró hibákat is fel lehet rajtuk fedezni.
Ha mégsem vagy biztos a dolgodban, fordított képkeresővel és a vízjel keresésével egyértelműsítheted magad számára azt, hogy valódi vagy nem valódi képpel van dolgod!
Akkor most rossz dolog az AI, vagy sem?
Természetesen nincs nálunk az egyetemleges helyes válasz, azt azonban bizton állíthatjuk, hogy a mesterséges intelligencia jó vagy rossz oldala csakis azon múlik, hogy kinek a kezébe kerül.
A te feladatod közben pedig az, hogy éber légy, ügyelj az árulkodó jelekre, no meg persze csak jó céllal használd ezt a technológiai lehetőséget!