Karácsonyra elkészül a világ legdühösebb robotja

Karácsonyra elkészül a világ legdühösebb robotja

Karácsonyra elkészül a világ legdühösebb robotja

gyártás

2 perc

Az új-zélandi Touchpoint vállalat robotjai képesek lesznek arra, hogy emberi haragot szimuláljanak, és ezzel segítsenek a vállalatoknak megérteni és megfelelően kezelni a panaszos, dühös ügyfeleiket.

Egy új-zélandi, mesterséges intelligenciára épülő technológiákkal foglalkozó vállalat azon dolgozik, hogy létrehozza a világ legdühösebb és legagresszívebb robotját. Bár ez úgy hangzik, mint a legújabb tudományos-fantasztikus mozifilm beharangozója, a cég abban a reményben kezdett a fejlesztésbe, hogy segítsen a cégeknek megérteni és kibékíteni a panaszos, dühös ügyfeleiket. A Touchpoint Group technológiai cég eddig több mint 230 ezer fontot költött a projektre, az első robotok a tervek szerint az idei év végére készülnek el.

Eljött tehát az ideje annak, hogy felkészüljünk a gépek lázadására? – teszi fel a nyugtalanító kérdést a The Telegraph-ban megjelent cikkében Olivia Goldhill. A szakértő szerint egyelőre ugyan nem fenyeget ez a veszély, annyi viszont biztos, hogy a mesterséges intelligencia hosszú távú jövője tagadhatatlanul okot adhat némi aggodalomra.

A Terminátor című film gyilkos robotja

A robot kizárólag haragot színlel

Annak ellenére, hogy agresszívnek tűnhet, a Touchpoint robotja nem kezd majd őrült dühöngésbe és tombolásba. A mesterséges intelligenciával felruházott gép adatbázisába több százmillió olyan felvételt töltenek majd fel, amelynek során az ügyfélszolgálatosok igyekeztek a legjobb tudásuk szerint kezelni az ügyfelek és vásárlók részéről felmerülő panaszokat. A robotokat pedig arra programozzák be, hogy utánozzák és elismételjék a beszélgetéseket. Az Oxford Martin School az emberiség jövőjét tanulmányozó intézetének (Future of Humanity Institute) kutatója kiemelte: a düh egy olyan érzés, amelyet viszonylag könnyű a robotok segítségével lemásolni.  

„A harag érzésében nincs túl sok változatosság. Hogyha valaki dühbe jön, akkor ingerülten a másik fejéhez vág egy sértést, az interakció tehát nem különösebben bonyolult, nincsenek meg benne azok a finom árnyalatok, amelyek nehezítenék a kódolást. A haragot nagyon könnyű imitálni, anélkül, hogy túlságosan mélyre kéne ásni hozzá az emberi lélek útvesztőiben.” – mondta Dr. Stuart Armstrong.  

A Touchpoint mérges robotjait úgy tervezik meg, hogy a harag legalapvetőbb jeleit mutassák, és teljesen másként viselkednek majd, mint egy valóban dühbe gurult ember. Dr. Stuart Armstrong ezt a következőképp magyarázta:

„Miért kellene félnünk a mérges emberektől? Elsősorban talán azért, mert első felindulásukban meggondolatlanul cselekedhetnek, és csípős megjegyezéseket tehetnek valakire. A robotok egészen biztosan nem fognak behúzni egy nagyot a vonal túlsó végén lévő panaszos ügyfeleknek, vagy dühödt üzeneteket kitenni a Twitterre. A mesterséges intelligenciával felruházott gépek emellett egy csomó olyan dolgot sem csinálnak majd, amely megszokott egy mérges ember esetében – kivéve, ha pontosan erre programozzák őket. Pont ebből lehet megmondani azt, hogy a haragjuk csak az adott helyzetre vonatkozik. Akkor tudhatnánk azt, hogy a robotoknak tényleg vannak érzései, ha úgy viselkednének egy szituációban, mint ahogyan azt egy embertől elvárnánk, miközben nem így programozták be őket.”

Forrás: The Telegraph