Elveszik-e a munkánkat a robotok?

gyártás
2017. október 04. 3 perc
Az ipari automatizáció trendjét többnyire kétféle szemszögből mutatják be: vagy a technológia iránti lelkesedéssel, vagy pedig komoly aggodalmakkal, hiszen az újabb gépesítés tömegek munkájának elvesztésével járhat.

Általában egyik témát sem érdemes csupán a végletek szempontjából vizsgálni, hogyha átfogó képet szeretnénk kapni róla. Nincs ez máshogy a Dolgok Internetének (IoT) és a Mesterséges Intelligenciának (AI) köszönhető ipari automatizációval sem. Cathy Engelbert és Scott Corwin, a Deloitte szakértői a Quartz portálon elemezték az eddigi tényeket, várakozásokat, és azt vizsgálták, hogy vajon mire lehet számítani a különböző munkakörökben.

Piaci sajátosságok

Az kétségtelen, hogy a technológiai fejlődés előbb-utóbb minden ágazatot befolyásol, de természetesen az változó, hogy milyen mértékben. Ennek megállapításához érdemes elemezni az adott szegmens főbb feladatait és demográfiai összetételét is – mindezek mellett pedig figyelembe kell venni azokat a jelenlegi szabályozásokat, melyek esetleg az automatizáció terjedését korlátozzák vagy lassítják.

Ugyanakkor azzal a problémával is idővel szembe kell nézni, hogy sokaknak a teljes munkakörét átvehetik a robotok, de ezzel együtt sem szabad szenzációhajhász általánosítások megfogalmazni. Érdemes előbb alaposabban körüljárni a témát, hogy kiderüljön, kinek milyen lehetőségei vannak.

Önvezető autók kontra sofőrök

Az egyik leggyakrabban emlegetett példa, hogy a sofőr nélküli autók átveszik az emberi vezetők szerepét. Könnyen érthető és kattintásvadász szalagcím, hogy „a robotok vezetnek az emberek helyett”, ám a felvetés ennél sokkal árnyaltabb.

Robotautók: elveszik a munkát, de adnak is helyette

Jelenleg az Egyesült Államokban nagyjából négymillióan dolgoznak sofőrként, és a többség taxisofőr (a különböző utazásmegosztó alkalmazások, például az Uber vagy a Lyft alkalmazottai nem szerepelnek ebben a statisztikában). A piaci várakozások szerint az első önvezető taxiflották 2020 körül fognak üzembe állni, és az évtized közepére átvehetik a vezető szerepet a városi közlekedésben. Az egyik kulcskérdés az, hogy milyen területekre képezhetik át magukat a mai taxisofőrök?

Fontos figyelembe venni, hogy milyen piaci változásokat hozhat az autonóm közlekedés elterjedése. Így például minden megtett kilométer olcsóbbá válhat, amit az elemzés szerint előbb-utóbb a felhasználók is érzékelni fognak. Ha az utazás (és így a kiszállítás, tehát végső soron a termék is) olcsóbb lesz, akkor több külön jövedelem maradhat más területekre, akár a szórakozásra is. Másik trendként említik, hogy egyre nagyobb igény lehet az olyan asszisztensekre is, akik az elöregedő társadalomban az időseket kísérik orvoshoz, gyógyszertárba vagy éppen a boltba. Ezen munkaköri leírásokban már nem fog szerepelni a sofőri munka, sokkal inkább valamilyen kísérőként gondolhatunk ezekre a segítőkre. 

Robotok az autópályán

A fejlesztések kapcsán természetesen kiemelt kérdés a szállítmányozás jövője is, hiszen a sofőr nélküli járművek a hosszú autópályákon tudnak a legkönnyebben navigálni. Itt a szakemberek szerint megint csak az ágazati alapinformációk segíthetnek. A különböző szállítócégek várakozásai szerint a következő évtizedben 900 ezerrel több kamionsofőrre lesz szükség az Egyesült Államokban. Emögött két fontos tényező is meghúzódik: egyrészt a jelenlegi munkavállalók közül sokan nyugdíjba mennek, másrészt a fiatalok kevésbé preferálják ezt a munkakört. Az önvezető kamionok megjelenése viszont kedvező hatással is járhat, hiszen könnyebbé, vonzóbbá válhat a munka, mivel a hosszú utakon a sofőrök akár pihenhetnek is.

Természetesen a pontos trendeket nem lehet előre megjósolni, de a múltbeli jelentősebb változásokat nézve a korábbi automatizáció jórészt az egyik helyről a másikra terelte át a munkaerőt. Így bár sokan tartanak tőle, hogy a robotok és a mesterséges intelligencia a munkahelyek tömegeit szüntetni meg, de ezzel párhuzamosan számos új munkakör vagy éppen hiányszakma létrejöhet, amelyre a munkavállalók egy része átképezheti magát.

További cikkek a témában