Greenwichben már a nagyközönség tesztelheti az önjáró autókat

autó
2016. május 23. 5 perc
A globális autógyártás érdeke, hogy közelebb hozza a sofőr nélküli technológiát az emberekhez. Világszerte egyre több tesztelési lehetőség bukkan fel Kínától egészen Angliáig: most Greenwich a legújabb helyszín.

Itt azonban már nemcsak a technológiát vizsgáztatják, hanem azt is felmérik, hogy vezetési kontroll nélkül hogyan érzik magukat az utasok. A teszteket az Egyesült Királyság közlekedési kutatóközpontja végzi a Smart Mobility Living Lab helyszínén.

Ahelyett, hogy kizárólag a tudósok és mérnökök tapasztalataira építenének, a helyi lakosság véleményét is felmérik. A próbavezetés után a visszajelzéseket egy nagyobb kutatás részeként dolgozzák fel, a többi között arra keresik a választ, hogy mit gondolnak az emberek erről az új technológiáról, és hogy miként befolyásolná az életüket a sofőr nélküli fejlesztés.

„Az önjáró autók megjelenése olyan jelentős változás, mint amikor a lovas kocsikról a motorizált járművekre állt át a közlekedés” – mondta Nick Reed, a GATEway projekt vezetője. „Célunk, hogy fikcióból valóság legyen, és az emberek valós környezetben is kipróbálhassák, mit tudnak ezek az automata járművek. Tapasztalataikat megoszthatják másokkal, elmondhatják, mennyire tetszik nekik, mennyire bíznak benne, és hogy elfogadnák-e közlekedési lehetőségként” – tette hozzá a szakember.

A sofőr nélküli technológia alapjául azt az ULTra PRT rendszert használták, amely már 2011 óta szállítja az utasokat a Heathrow reptér körül, ám az ottani járművek még síneken közlekednek.

A most tesztelt önjáró autók egy meghatározott úton közlekednek először, és amikor az utat feltérképezték, csak akkor kapcsolják a rendszerüket önvezető üzemmódba. Ettől kezdve a kapszula lézerek, érzékelők és kamerák segítségével – már magától felismeri az akadályokat, és irányítás nélkül végigmegy a kijelölt útvonalon. A biztonság kedvéért lesz egy kezelő is a fülkében, aki nem várt probléma vagy vészhelyzet esetén átveszi a kormányzást.

Greenwich nem az egyetlen város, amely tárt kapukkal fogadja az ilyen teszteléseket, Szingapúrban például az SMRT kezdeményezésével várhatóan év végén állítják forgalomba az önjárókat, a Volvo pedig kínai városokba tervez hasonló kísérleteket.

Forrás: Gizmag

További cikkek a témában