Nagy dobás lehet a csatlakoztatott focilabda

Nagy dobás lehet a csatlakoztatott focilabda

Nagy dobás lehet a csatlakoztatott focilabda

még több IoT

2 perc

Az amerikai foci elmúlt évtizedeiben sok minden változott a pályán: a védőfelszerelések könnyebbek lettek és intelligensebbek. Itt az ideje, hogy a labda is kapjon egy frissítést.

A hivatalos NFL focilabdákat nagyjából az ötvenes évek óta ugyanúgy gyártják. Nemcsak a szabvány maradt a régi, hanem egész konkrétan a gépek sem változtak: néhány újítást leszámítva az 1955-ös gyármegnyitás óta használt eszközök még ma is működnek. A jövő igényei azonban a focilabda felokosítására „kényszerítik” a gyártásukkal foglalkozó Wilsont is.

Chipek és érzékelők

A jelenlegi, továbbfejlesztett prototípus több különböző szempontból is intelligensnek mondható. Egy beépített chipnek köszönhetően a labda ki tudja következtetni, hogy szabályos vagy szabálytalan passzolást hajtottak vele végre, valamint értékelni is tudja a dobásokat.

Sport és M2M: ez nem a jövő, hanem a jelen!

Egy ütésérzékelő és egy giroszkóp is helyet kapott a sportszerben, így a gyártó hivatalos alkalmazása százalékos értékelést tud adni a dobásokról, kiszámítja például, hogy mennyire repült szépen a labda, és a kifejtett erőhöz képest mennyire ment messze. A Wired újságírója hiába érezte, hogy szép ívet írt le a dobása – csak 68%-os értékelést kapott.

Pontos lokáció

A beépített helymeghatározónak például a szabályok betartása, követése miatt jut fontos szerep. Az olyan játékokban, mint a kosárlabda vagy a baseball a bírók szinte mindig mindent látnak, így könnyű nyomon követni a meccset. Az amerikai fociban viszont többször előfordul, hogy sok játékos maga alá rejti a labdát, és közben mégis átlépi a gólvonalat.

Egy helymeghatározóval ugyanakkor pontosan lehetne tudni, mikor melyik csapat szerzett ilyenkor pontot. A nyomkövetők már jó ideje léteznek, és nem nehéz elrejteni ezeket a szenzorokat, de az is rendkívül fontos, hogy 99,9%-os pontossággal működjenek az érzékelők. Senki sem örülne annak, ha a világbajnokság döntőgólja egy műszer meghibásodása miatt kerülne a másik csapathoz…

A Wilson egyelőre még csak a prototípuson dolgozik, de van még mit finomítaniuk. Egy profi játékossal lefolytatott vakteszt során ugyanis többnyire azt tapasztalták, hogy még mindig érezhető a sportoló számára a különbség: más a tojáslabda fogása, és nem mindenben felel meg az eredeti szabványnak. 

Forrás: Wired