Arany mint befektetési eszköz – Miért is ne?
Arany mint befektetési eszköz – Miért is ne?
2024. március 04.
Legtöbbünket foglalkoztat a pénzügyi tudatosság, és szívesen tájékozódunk a befektetések világában. Igyekszünk megtalálni az igényeinkhez leginkább illő eszközt. Most mutatunk egy alternatívát, amelyre eddig lehet, hogy nem is gondoltál.
Legyen a portfóliód része a befektetési arany
Igen, jól látod, az arany tökéletesen megállja a helyét befektetési eszközként. Mielőtt feltúrnád az ékszeresdobozod az összes arany kiegészítődért, tegyünk rendbe néhány dolgot. Nagyon fontos kiemelni, hogy hazánkban a nemesfém-kereskedelem engedélyekhez kötött. Válassz olyan céget, mint például a Juta Óra-Ékszer, amely rendelkezik a befektetési arany kereskedéséhez szükséges jogosultságokkal.
Azt is ki kell emelni, hogy a befektetési arany fizikai formában létező tárgy, nem csak egy darab papír vagy virtuális számsor. Formáját tekintve jellemzően tömb, rúd vagy érme alakú, így ne a kedvenc arany ékszeredet áldozd be erre a célra.
A súlyát illetően is találkozhatunk minimum követelménnyel, az 1 grammot meg kell haladnia. Mindezt úgy, hogy összetételében nem vagy csak nagyon minimális mennyiségben tartalmazhat más ötvözetet. Ez a tisztasági szabvány, amely az arany esetében legalább 995 ezrelék. Érdemes utánanézni a Valcambi tömbjeinek, amelyek eleget tesznek minden kritériumnak.
A befektetési arany előnyei
Az arany bizonyos szempontból rendkívül kiemelkedő, sokszor mégis szinte utoljára vesszük számításba, ha befektetésen törjük a fejünket. Az arany univerzális értékkel bír és egy igazán válságálló eszköz. Ebből kifolyólag mindenképp helyet érdemel a portfóliónkban, ugyanis a gazdasági változásokkal járó hullámzások ellenére is stabilitást mutat.
A szakértők meglátásaira alapozva azt is mondhatjuk, hogy a hozam sérülése nélkül biztosíthatja a befektetési kockázat csökkentését. Ami szintén az arany mellett szól, hogy az árát nem a banki tevékenységek vagy a vállalati életben zajló történések határozzák meg.
Továbbá nem függ egy pénzügyi rendszer tevékenységétől sem, illetve az adott ország gazdasági helyzete sem mérvadó az arany értékénél. Sőt, infláció idején sokan tartanak belőle készletet, mert ez idő alatt az arany hajlamos értéknövekedésre.
Mire figyeljünk a döntés meghozatalakor?
Ha aranyat szeretnénk befektetni, célszerű hosszabb időintervallumban gondolkozni. Egyes becslések szerint jellemzően a 7 és 10 év közötti periódus a legideálisabb ebben az esetben. Valamint tájékozódjunk az áfamentességről is, mert néhány felállás általánostól eltérő koncepciót eredményezhet.
Jó, ha tudod, hogy az arany könnyen likvidálható, így gyakorlatilag bármikor készpénzzé tehető. Azonban a tárolásakor legyünk kellően körültekintőek, hiszen egy viszonylag sérülékeny anyagról van szó. Így javasolt elzárt helyen raktározni, akár trezor vagy széf beszerzésével gondoskodni a biztonságáról.
Reméljük, sikerült kicsit közelebbről megismerned a befektetési aranyban rejlő lehetőségeket. Ha felkeltette érdeklődésedet, keress fel egy megbízható kereskedőt!