Még több kiberbiztonsági kockázat fenyegeti a kisebb cégeket

Kapcsolódó cikkek

Még több kiberbiztonsági kockázat fenyegeti a kisebb cégeket

Egyre több kiberbiztonsági kockázat fenyegeti a kisebb cégeket is

Üzleti Hírek

2 perc

Az utóbbi időben rengetegszer lehetett hallani olyan híreket, amikor egy-egy céget úgynevezett „zsarolóvírusos” támadás ért. Meglehetősen gyakran ér túlterheléses támadás magán vagy állami tulajdonban lévő weboldalakat is. Mindezeket figyelembe véve érdemes óvatosnak lenni a cégeknek és dolgozóiknak egyaránt.

A távmunka veszélyeiről

A távmunka kedvező konstrukció lehet mind a cégek, mind a dolgozók számára. A munkavállalóknak nem kell napi szinten órákat tölteni utazással, stresszmentesen kezdhetik a napot, és számukra ideális környezetben sokkal produktívabban vethetik bele magukat a feladatokba. A munkáltatóknak ezzel párhuzamosan csökkenhetnek a költségeik: például a munkába járás költségeivel nem kell számolniuk.

Ugyanakkor a távmunka a kiberbűnözők számára izgalmas lehetőségeket tartogat - hívja fel erre a figyelmet az IT biztonság terén jártas Sybell. A bizalmas céges adatok online történő továbbítása csábító alkalmat kínál számukra arra, hogy megszerezzék őket. Az alkalmazottak számítógépe sok esetben nem rendelkezik olyan védettségi szinttel, amely indokolt volna a biztonságos munkavégzéshez.

Ez nem feltétlenül a dolgozók hibája. A munkáltatók sok esetben sem a megfelelő eszközöket, sem az elméleti tudást nem biztosítják az alkalmazottaik számára a kiberbiztonság kapcsán. Az otthonról történő munkavégzés tehát a biztonság terében kérdéseket vet fel. Egy felkészült cég viszont elkerülheti a kibertámadások jelentős százalékát még akkor is, ha a beosztottak részben vagy teljes mértékben távmunkában dolgoznak.

A kisvállalkozások is fent vannak a hackerek radarján

Hamis biztonságérzetet adhat, ha a kisvállalkozások vezetői úgy gondolják, a hackerek csak a nagyobb cégekre fókuszálnak. Míg egy vagy két évtizede tényleg főként csak a nagyvállalatokat támadták a kiberbűnözők, mára már más a helyzet.

Magyarországon is elég gyakoriak a kisvállalkozásokat és középvállalkozásokat érintő támadások. A hackerek rájöttek, hogy a kisebb méretű cégek általában kevesebbet áldoznak kiberbiztonságra, így könnyebben fel tudják törni a védelmi rendszereiket. 

A kiberbűnözők temérdek fontos adathoz tudnak hozzáférni, ha úgy látják, hogy a lehetőség adott a számukra. Így nemcsak a vállalkozásokat, hanem az ügyfeleket is megkárosíthatják. Ezért kell felkészültnek lennie minden cégnek, mérettől függetlenül a vírustámadásokkal és más kibertámadásokkal szemben.

A hackerek a mesterséges intelligenciát is bevetik, hogy elérjék céljaikat

Manapság egyre több cég igyekszik automatizálni bizonyos munkafolyamatokat. A hackerek is élnek az AI által kínált lehetőségekkel. Ők a jelszavak feltörésére és a kártevők álcázására használják a gépi tanuláson alapuló megoldásokat.

Mivel egyre inkább teret hódítanak a deepfake-alapú csalások, így érdemes fejlett, videó- és hangfelvételeket elemző védelmi megoldásokat használnia a cégeknek. Lényeges, hogy a dolgozók edukálva legyenek, hogy csak biztonságos forrásból származó üzenetek csatolmányait, linkjeit nyissák meg.