Melyik díjkategóriába tartozik a járművem?

Kapcsolódó cikkek

Melyik díjkategóriába tartozik a járművem?

Melyik díjkategóriába tartozik a járművem?

Üzleti Hírek

2 perc

Nem kell hozzá különösebb szakismeret, hogy az ember meghatározza, milyen időtávra vagy területre szeretne autópálya-matricát, e-matricát vásárolni. Viszonylag könnyű eldönteni, hogy 10 napos, havi vagy éves matrica éri meg a legjobban, illetve az is átgondolható, hogy csak egy adott vármegye területén közlekedik általában, esetleg egész Magyarország területét beautózza, vagy legalábbis több vármegye területét érinti.

A díjkategória meghatározásához segítségünkre lehet a forgalmi engedélyben szereplő “J” mező, de hogy az ott szereplő betűk és számok mit jelentenek, az már egy másik kérdés. Ehhez már kell némi tájékozottság.

Személygépjármű és motorkerékpár

Tegyük fel, azt már eldöntötte, hogy vásárolna egy Pest vármegyei matricát az Autopalyamatrica.hu weboldalról. Vagy ha szereti a sorban állást, akkor e-matrica helyett sorban áll egy szokványos autópálya-matricáért valamelyik benzinkútnál. Személygépkocsival rendelkezik, viszont nincs Önnél a forgalmi engedély, mivel azt Magyarországon egy ideje már nem köteles magánál hordani. Melyik díjkategóriát választja?

Nem titkolózom tovább, elárulom, az Ön díjkategóriája bizony a D1-es. Ide tartozik, a mondhatni szokványos, 5 személyes személyautó mellett minden 3,5 tonna össztömeget meg nem haladó, maximálisan 7 személy szállítására alkalmas személygépkocsi, és a hozzá tartozó – szép magyar kifejezéssel élve – vontatmány.

Ha motorkerékpárral utazik esetleg, akkor is a D1-et kell választani, csak egy M betűvel kiegészítve, apró megkülönböztetésként. Tehát a díjkategória hivatalos jelölése így néz ki: D1M

Kisbusz, teherautó, lakókocsi

Ha családi nyaraláshoz kisbuszt bérelne vagy lakókocsival indul útnak, akkor a D2 kategória lesz a befutó.

Ide tartozik minden olyan gépjármű, ami több, mint 7 személy szállítására alkalmas, beleértve a lakókocsit és minden tehergépkocsit, amelynek tömege nem haladja meg a 3,5 tonnát.

Továbbá minden olyan gépkocsi is, amelyik nem illeszthető be egyéb díjkategóriába, és nincs olyan másik jogszabály, amely alapján útdíjkötelesnek minősülne.

Az autóbuszok, mérettől függetlenül, önálló kategóriát kaptak, amit a B2 kóddal jelölünk. Ez a kódja minden, 9 főnél több befogadására alkalmas, személyszállítás céljára készített gépkocsinak.

Pótkocsi

Érdemes odafigyelni, hiszen míg a D1 kategóriánál – maximum 3,5 tonna össztömeg, legfeljebb 7 személy – a vontatmányt is fedezi a kategóriához tartozó autópálya-matrica, addig a D2 és B2 járműkategóriák esetében más a helyzet. A 7 személyt meghaladó személyautóknál, lakókocsiknál, 3,5 tonnát meg nem haladó teherautóknál, kis- és nagybuszoknál a vontatott pótkocsi külön kategóriát képez, ez pedig az U, mint utánfutó.

Természetesen az ember bármikor elbizonytalanodhat, de szerencsére az Autopalyamatrica.hu oldalon minden aktuális információ fellelhető, elég csak néhány kattintás!