Engedje be a napfényt! – Így spórolhat az okosreluxával

Engedje be a napfényt! – Így spórolhat az okosreluxával

Engedje be a napfényt! – Így spórolhat az okosreluxával

energia

2 perc

A FlipFlic automatizálja a reluxa működését a kinti fényviszonyok és a benti hőmérséklet alapján, így például pontosan akkor sötétíti el a szobát, amikor betűz a nap, de az eszköz ébresztőként is működhet.

Amikor egy lakás vagy ház összes ablakánál reluxa felel a sötétítésért, kifejezetten fárasztó végigjárni minden egyes ablakot, és nehézkesen eltekerni az apró pálcát vagy zsinórt. Ezen feladat automatizálása azonban nemcsak egyszerűen kényelmi szempontokból lehet fontos, hanem az energiatakarékosságban is segíthet.

A FlipFlic fejlesztői olyan okoseszközt találtak ki, amely közvetlenül az irányító alkatrészhez csatlakozik, és egy manuális forgó alkatrésszel tudja eltekerni azt. A beépített hőmérséklet- és fényszenzorok segítségével a felhasználó igényeinek megfelelő hőmérsékletet teremt az árnyékolással, vagy növeli-csökkenti a fényviszonyokat – már amennyire a napsütés megengedi.

Külön előnye, hogy ugyan elektromos berendezésről van szó, de nem szorul külön töltésre. A csomag része az ablakra belülről rászerelhető kisméretű napelem, amely micro USB-n keresztül csatlakozik napközben, és bőven utánpótolja az elhasznált energiát. Ha a tulajdonos olyan ablakhoz telepíti a szerkezetet, ahová nem süt közvetlenül a nap, akkor az eszköz természetesen hálózati áramforrásról is feltölthető. A tervezők szerint erre nagyjából harmincnaponta van szükség.

Fő az energiatudatosság

Az okosotthon a kiadásokat is csökkentheti

Az alapelképzelés az, hogy az okosmegoldás csökkenti az energiafelhasználást: az automatizálás miatt könnyebb lesz a természetes fényeket optimálisabban kihasználni, és a tulajdonos később kapcsol lámpát otthon. Az automatizált funkción túl a FlipFlic előre meghatározott napirend szerint is vezérelhető, de közvetlen kézi irányításra is van lehetőség.

A készülék csatlakozik már elterjedt okosotthon-rendszerekhez is: egyelőre elsősorban az Apple HomeKit-hez és a Samsung SmartThings-hez. A Kickstarter-kampány további céljai közé tartozik, hogy a piacon elérhető további programcsaládba is integrálható legyen.

A közösségi finanszírozás mellesleg jól halad, még több mint egy hónap van hátra a projektből, de már összegyűjtötték a kitűzött 50 000 dolláros összeget. A berendezés 85 dolláros áron előrendelhető, kiszállítását jövő januárra tervezik.