Telefonfüggőség: hogy befolyásolja az életünket?

Kapcsolódó cikkek

Telefonfüggőség: hogy befolyásolja az életünket?

Telefonfüggőség: hogy befolyásolja az életünket, és mit tehetünk ellene?

Üzleti Hírek

2 perc

Manapság már elmondható, hogy az életünk szerves részévé váltak az okostelefonok, így nem csoda, hogy a telefonfüggőség is. Ennek viszont elég komoly hatásai lehetnek az életünkre nézve, így érdemes tenni elleni!

Életünk szerves része a telefon

Ma már szinte el sem tudjuk képzelni, hogy a készülékünk nélkül menjünk el otthonról, annak mindig velünk kell lennie. Ez lett az alapvető kommunikációs csatorna, azonban sok esetben nem hang, hanem írás formájában.

Nem csak ezért, a számos kiváló funkciójuk miatt is szeretjük és használjuk őket. Egy már akár pár éves használt telefon is rendelkezik olyan lehetőségekkel, amivel vétek lenne nem élni. Kiváló példa erre az érintésmentes telefonos fizetési lehetőség.

Viszont most nem is ezekről van elsősorban szó, inkább arról a felesleges kijelző előtt töltött időről, amit például a közösségi média oldalak falainak unott görgetésével töltünk arra várva, hogy történjen valami. Ezek ellen igen is lehet, sőt kell is tenni!

Túl sok időt töltünk a kijelző előtt: telefonfüggők vagyunk!

Kijelenthetjük, hogy egy mai átlagember túl sokat okostelefonozik. Bár az is igaz, hogy annak meghatározása sem egyszerű, hogy mennyi lenne az optimális kijelző előtt töltött idő. Ez nagyon eltérő lehet az emberek között, mert van, aki csak időtöltést lát benne, míg mások például munkához is sokat használják.

Mennyi az optimális telefonunkkal töltött idő?

Ezt nagyon nehéz meghatározni, mert abszolút egyénfüggő. A munkánkkal kapcsolatban, de akár a személyes életünk szervezésében is sokszor támaszkodunk az okostelefonunkra. Erre a segítségre tehát sok esetben szükségünk van különböző ügyintézések vagy például a kapcsolattartás miatt.

Az általános ajánlás szerint napi szinten érdemes a készülékkel töltött időt 1-2 órában maximalizálni. Ezzel szemben vannak olyan kutatások, melyek ennek dupláját, 3-4 órás használatot hoztak ki eredményül. Ez rengeteg!

A lényeg az, hogy legyünk tudatosak és amennyire csak lehet minimalizáljuk a telefonos tevékenységeinket.

Negatív hatások

Ha állandóan használjuk a készülékeinket, annak sok negatív hatása lehet ránk. A romló alvásminőséget mindenképp meg kell említeni, de emellett a szemünk egészségét is rontja. Továbbá fejfájáshoz, szorongáshoz is vezethet, valamint növeli a depresszió kialakulásának kockázatát is.

Hogyan csökkentsük a kijelző előtt töltött időt?

Van egy módszer a szemünkre és az alvásminőségünkre gyakorolt negatív hatások csökkentésére: használjuk a kékfény szűrőt! De azzal tesszük a legjobbat, ha éjszaka már be sem kapcsoljuk a készülékünket. Ilyenkor érdemes helyette egy könyvet olvasni vagy zenét hallgatni.

A telefonhasználat csökkentése érdekében határozzunk meg magunknak egy időlimitet, amit nem léphetünk át, és természetesen tartsuk is be! Az első lépés lehet egy felmérés, hogy jelenleg milyen applikációval mennyit töltünk.

A telefonfüggőséget komolyan kell venni. Nagyon fontos a tudatos eszközhasználat, már csak az egészségünkre gyakorolt hatások miatt is.