Tudnivalók a japán teaszertartásról

Tudnivalók a japán teaszertartásról

Tudnivalók a japán teaszertartásról

Üzleti Hírek

2 perc

A japán teaszertartás az egyik leginkább elbűvölő és mélyen gyökerező szokás a szigetországban. A gazdag kulturális örökséggel rendelkező japánok őrzik hagyományaikat, így a teaivás ezen formáját is.

A szertartás szigorú szabályok mentén megy végbe, mely az évszázadok során nem keveset változott. Komplex művészeti és filozófiai kifejezésmód, mely elmélyülést biztosít a rohanó hétköznapokban. Általában zöld teát, gyakran kiváló minőségű matcha teát fogyasztanak az eseményen. Az M Matcha egy korábbi cikkében olvashattunk arról, hogy mennyire hatékony segítség többek között a koncentrációban a matcha tea fogyasztása. Ezen túl is rengeteg hasznos tulajdonsággal rendelkezik, mely az egészségünk megőrzését szolgálja. 

Kétféle változat

Kevésbé tudjuk európaiként elképzelni, hogy milyen valójában a teaszertartás, hiszen számunkra a teaivás a reggeli részeként vagy egy baráti beszélgetés közben képzelhető el, míg a szigetország lakosainak ez inkább kulturális tevékenység. Kétféle változata is ismert a ceremóniának.

A leveles tea elkészítésének ilyen formáját nevezzük szencsának, de jobban elterjedt szokás a csado, mely a zöld matcha tea készítésén alapszik. Ezenkívül hivatalos és nem hivatalos formáját különböztetjük meg a teaszertartásnak. A nem hivatalos, azaz a csakai egyszerűbb és rövidebb időtartamú, mint a hivatalos csadzsi, mely akár hosszú órákig is eltarthat.

Teaszertartás négy fázisa

A japán teaszertartást különböző módon végzik, hiszen többféle iskolája is létezik. Az esemény hosszát és stílusát mindez befolyásolja ugyanúgy, ahogyan a szezonalitás, valamint a helyszín is. A csadó nagyon változatos lehet, míg a hivatalos forma jóval kötöttebb menetrend szerint zajlik.

A csadzsi menetét négy részre tudjuk osztani. Az első a szertartás kezdete, amikor a vendégek megérkeznek és egy szobában gyűlnek egybe. A teaszobába a házigazda kíséri a maximum 5 főből álló vendéget. Még mielőtt belépnének ide, rituális kézmosás és szájöblítés történik, majd valamennyien megcsodálják a teaszobát és egyesével köszöntik egymást. Ilyenkor könnyű ételeket szolgálnak fel számukra. 

A szertartás további részei

A második rész egy szünet, mely során a házigazda a kertben vezeti végig a vendégeket, majd a séta végét gong jelzi. A fő esemény a harmadik részben veszi kezdetét, amikor koicha, azaz sűrű tea kerül felszolgálásra. Ez az elegy kizárólag magas minőségű matcha teából készülhet, igazi teaesszencia.

Egy csészébe annyiszor 3 kanálnyi kerül a porrá őrölt, smaragdzöld teából, ahány vendég érkezett. Ehhez kerül hozzáadásra egyharmad mérőkanálnyi forró víz. Ezt keveri el a bambuszból készült teaecsettel, azaz a chazennel a házigazda, majd valamennyien, egymás után isznak a forró nedűből. A szertartás negyedik részében mindenki külön csészében kap híg teát, azaz usuchát. A teaszertartás alatt elkészített és elfogyasztott forró ital nyugalmat és békét nyújt a résztvevők számára.