Drónrendőrség alakul Tokióban

Drónrendőrség alakul Tokióban

Drónrendőrség alakul Tokióban

biztonság

2 perc

A hatóság célja, hogy megakadályozza a pilóta nélküli repülőszerkezetek berepülését kiemelten fontos intézmények, létesítmények vagy sűrűn lakott városrészek fölé a japán fővárosban.

A légi közlekedési törvény erre vonatkozó módosítása csütörtökön lépett hatályba, a néhány tucat főből álló, drónvadász rendőrosztag pedig még az év végéig szolgálatba áll.

A törvényjavaslat értelmében a pilóta nélküli gépeket napfelkelte és napnyugta között lehet csak használni, robbanóanyagot nem szállíthatnak.

Csak külön engedéllyel lehet röptetni a szerkezeteket nagy tömegeket vonzó események (például fesztiválok vagy kiállítások) területén, sűrűn lakott területek felett, közel a repülőterekhez és a kiemelten fontos intézmények felett.

Ez utóbbiak közé tartozik a miniszterelnöki iroda, a törvényhozás és a tokiói császári palota és az atomerőművek is. A törvénysértőkre akár félmillió jen (több mint egymillió forint) pénzbírság szabható ki.

A drónrendőrségnek az lesz a dolga, hogy bemérje és előállítsa a törvényt sértő modellezőket. Ha nem sikerül őket rendőrkézre keríteni, akkor nagy méretű rendőrségi drónok emelkednek a levegőbe, és a hozzájuk erősített hálóval ártalmatlanítják a repülő alkalmatosságokat – számolt be róla az MTI összefoglalója alapján a gazdasagiradio.hu.

Közben már készülnek az újabb törvényi javaslatok, amelyek előirányoznák a drónkezelői képesítés beszerzését, továbbá a személygépkocsik regisztrációjának a mintájára a drónok kötelező bejegyzését.

A törvényi szigorítás szükségességét az indokolta, hogy még áprilisban a japán miniszterelnöki rezidencia tetején találtak egy félméteres, négyrotoros drónt (quadrocoptert). A pilóta nélküli repülőre nukleáris sugárzásra figyelmeztető matricát ragasztottak, illetve ráerősítettek egy ködgyertyát és egy kis műanyag tégelyt, amelyben a szökőárban megrongálódott fukusimai erőmű környékéről való, enyhén sugárzó homok volt. A gép irányítóját őrizetbe vették, és kiderült róla, hogy hevesen ellenzi a 2011-es fukusimai katasztrófa után leállított atomerőművek újraindítását.