Az egészségügy fejlődésének innovatív útjai

Az egészségügy fejlődésének innovatív útjai

Az egészségügy fejlődésének innovatív útjai

egészség

2 perc

A Világgazdasági Fórum tanulmánya szerint a feltörekvő piacok lehetnek a technológia fejlődésének „melegágyai”, a jövőben kiemelt hangsúly helyeződik majd az orvosi adatok elektronikus tárolására és az információk elemzésére.

A Világgazdasági Fórum 2001 óta minden évben összegyűjti, hogy melyek azok a trendek, amelyekre érdemes odafigyelni a korszerű információs és kommunikációs technológiák fejlődése során. Az idén publikált, összesen 381 oldalas jelentés kiemelt figyelmet szentel a digitális egészségügy jövőjének, ez ugyanis az egyik olyan szektor, ahol az innováció számottevő gazdasági és társadalmi előnyökkel járna. Cikkünkben összegyűjtöttük a tanulmány néhány fontosabb megállapítását:  

A fejlődő országok az innováció melegágyai

Számos környezetbarát technológiát, mobilalapú oktatási, illetve egészségügyi megoldást próbáltak ki első alkalommal feltörekvőben lévő piacokon. Indonéziában például a Philips olyan kísérleti programba fogott, amelynek keretében a szülés előtt álló kismamáknak próbálnak segíteni. Az adatokat mobiltelefonon továbbítják a szülészeknek és a nőgyógyászoknak, akik ezek alapján el tudják dönteni, hogy veszélyeztetettnek számít-e a terhesség. Ha úgy vélik, hogy igen, akkor a várandós anyukák rögtön segítségért folyamodhatnak a legközelebbi kórházban vagy rendelőintézetben.

Eközben Kenyában egy olyan elektronikus oktatási projektet indítottak, melynek során 12 ezer ápolónőt képeztek ki arra, hogyan kezeljék a súlyos betegségeket – mint például a HIV-fertőzést vagy a maláriát. Ez számottevő előrelépést jelent annak tükrében, hogy az iskolák évente mindössze száz gondozót tudnak ellátni a megfelelő alapismeretekkel.

A nagy mennyiségű adat (Big Data) elemzésével meg lehet előzni az egészségügyi vészhelyzeteket és a súlyos problémákat

Virtuális szív tesztelheti az orvosi műszereket >>Az analízis segítségével a szakemberek képesek beazonosítani azokat a fertőzési gócpontokat, ahonnan egy-egy járvány – például a dengue-láz, a bélinfluenza és a „hagyományos” influenza – legközelebb elterjedhet. Az olyan programok, mint az új-zélandi HealthStat kezdeményezés ezeket az elképzeléseket a gyakorlatba is átültette.  

Világszerte 230 millió (vagyis háromból egy) gyermek születését soha nem regisztrálták

A tanulmány szerint a korszerű technológiákat most már arra is használják, hogy anyakönyvezzék és nyilvántartsák a születések számát. Koszovóban az UNICEF például sms-ek segítségével igyekezett megoldani ezt a problémát; azok az anyukák, akik nem kórházban hozták világra a gyermeküket, akár egy rövid szöveges üzenet elküldésével is bejelenthették a hatóságok felé, ha kisbabájuk született. A GSMA hasonló kezdeményezést indított el Afrikának a Szahara sivatagtól délre fekvő területein.

Ma már minden orvos a betegek elektronikus adatait nézi

Eljön a személyre szabott gyógyszerek kora? >>Ebbe Kína – vagyis a világ legsűrűbben lakott országa – is beletartozik, ahol az információk megosztását és az elektronikus egészségügyi adatokat nevezték a 2020-ig tartó időszakra vonatkozó egészségügyi program egyik legalapvetőbb pillérének. A stratégia célkitűzése, hogy öt év múlva a városokban és a vidéken élők is hozzájussanak a megfelelő szintű ellátáshoz.

A digitális eszközöknek a felhasználók igényeit kell szem előtt tartaniuk

A klinikusok és a betegek nagyon eltérő módon kezelik az adatokat. Éppen ezért az egészségügyi alkalmazásoknak egyszerűnek, és mindenki számára könnyen kezelhetőnek kell lenniük – legyen szó akár egy többféle krónikus betegséggel küzdő 80 éves embertől a sportsérülést szenvedett tinédzserekig. A digitálisan tárolt információkhoz pedig az orvosoknak, az ápolóknak, a távgyógyászati központoknak és a gondozóknak egyaránt hozzá kell férniük – áll az összefoglalóban.

Ha kíváncsi a Világgazdasági Fórum tanulmányának további részleteire, akkor olvassa el cikkünk előző két részét is!

A technológia szárnyán repülhet az egészségügy >>

Íme, az egészségügy jövője gazdasági szempontból >>

Forrás: Nuviun