Connected car: itt vannak az újabb versenyzők

Connected car: itt vannak az újabb versenyzők

Connected car: itt vannak az újabb versenyzők

autó

3 perc

Az M2M világában az egyik legizgalmasabban fejlődő iparágnak az autópiac számít. Azoknak, akik vezetnek, szállítanak vagy szimplán imádják a kocsikat, a mindennapok részévé válnak majd a fokozott biztonságot, kényelmet és emellett szórakozást ígérő csúcskategóriás járművek.

Az autós berkekben csupán GM-ként emlegetett General Motors úttörő szerepet kíván játszani az innovatív fejlődésben, több fejlesztéssel szeretnék előmozdítani az összekapcsolt készülékek elterjedését az autózás világában. A vállalat nemrég több olyan modellről és koncepcióról rántotta le a leplet, amelyek jól példázzák a vállalat eltökéltségét.

Digitális élettérré alakult a Mercedes új luxusmodellje >>A Chevrolet például bemutatta az elektromos autós termékpalettájának legújabb gyöngyszemét, a 2016 Voltot. A korábbi modellekhez képest a jármű kapacitása jelentősen megnövekedett, és 19 százalékkal gyorsabban éri el álló helyzetből a 30 mérföld/órás sebességet, mint az elődje.

A tavalyi változathoz viszonyítva az új elektromos autó kivitelezésében is formabontó, a modellen modern művészeti alkotáshoz hasonló mintázat jelenik meg. A Chevy főként az egyszerű használat jegyében alakította át korábbi autóját, de arra is figyeltek, hogy például az akkumulátor töltöttségi adatai látványos formában tűnjenek fel a műszerfalon.

Az új modell vezérlőegysége 12 százalékkal hatékonyabb és 100 fonttal - vagyis mintegy 37 kilogrammal – könnyebb, mint az első generációs változatban lévő meghajtó.

Az akkumulátor kapacitását is lényegesen megnövelték, és a „Regen on Demand” elnevezésű funkciónak köszönhetően a kormánykeréken keresztül is vissza lehet állítani a megfelelő energiaszintet. A járműben lehetőség van még a GPS-koordinátákon alapuló töltésre, amelyet az autóvezető annak megfelelően állíthat be, hogy éppen otthon vagy az úton tartózkodik-e. Az elektromos autót vezérlő Chevrolet MyLink elnevezésű rendszert dupla, színes digitális kijelzőn lehet irányítani.  

Okosfejlesztések a BMW-nél - Érintős és mutogatós lesz az iDrive >>A General Motors egy másik leányvállalata, a Buick szintén egy új koncepcióról számolt be. Az új modellt „Avenir” fantázianévre keresztelték el, amely franciául jövőt jelent. Az elképzelés szerint az új jármű a haladó szellemű formatervezést és az utasok biztonságának fontosságát képviseli a legkorszerűbb technológiák beépítésével.  

A járműben közvetlen befecskendezésű V6-os motor található, illetve egy kilenc sebességes váltó, számos más innovatív megoldással egyetemben. Az Avenirbe emellett a Buick IntelliLink nevű szórakoztató rendszerét telepítették, amelyet egy 30 centiméter képátmérőjű, színes érintőképernyőn keresztül lehet kezelni. A prototípus továbbá automatikusan felismeri a vezető személyazonosságát, a sofőr így az egyéni igényeinek megfelelően állíthatja be személyre szabottan az infokommunikációs szórakoztató egységet.  

Az intelligens technológiák jegyében a Buick továbbá a mobileszközök vezeték nélküli töltésének lehetőségét is beépítette, és 4G/LTE, illetve wifi-hozzáférést biztosít a járművön belül. Komoly fordulatot jelent, hogy a sofőr nem pusztán az autóban található rendszereket irányíthatja az okostelefonján keresztül, hanem a smart home vonalat is erősítik: a tulajdonos az otthoni háztartási készülékeit – a biztonsági kamerákat, a világítást vagy akár a garázskaput – is vezérelheti távolról, és kérhet le adatokat.

A jelenleg is zajló innovációs forradalom révén hamarosan beköszönt majd az a korszak, amelyben a fogyasztók mindennapjai sokkal kényelmesebbé és szórakoztatóbbá válnak az összekapcsolt készülékek és rendszerek révén. Hogyha az autógyártók továbbra is fokozott figyelmet fordítanak az intelligens technológiákra, akkor a vezetők minden bizonnyal az okosautók új generációjával ismerkedhetnek meg a közeljövőben.

Forrás: Connected World