Dolgok Internete: így váltsa valóra új ötleteit
Dolgok Internete: így váltsa valóra új ötleteit
2014. december 15.
A Thingsee One szenzorokkal ellátott okoseszköz azokat a startup vállalkozásokat segíti, amelyek a Dolgok Internetéhez kapcsolódó termékfejlesztésbe vágják a fejszéjüket.
Ha úgy érzi, hogy még járatlan a Dolgok Internetének világában, mégis szívesen belevágna a fejlesztésekbe, akkor itt az ideje beszerezni a legújabb okoseszközt, amely hasznos segítségnek bizonyulhat a kutatások során. A vezető technológiai szakemberek körében közhelyszámba megy, hogy a fejlesztés folyamán mindig a tökéletes hardver megalkotása a legkeményebb dió. Ezt a folyamatot azonban megkönnyítheti a „Thingsee” névre keresztelt intelligens berendezés, amelynek a piacra dobásához szükséges pénzösszeget a tervezők közösségi finanszírozás keretében igyekeznek összegyűjteni.
Aki technológiai fejlesztésbe kezd, mindig azzal szembesül, hogy a megalkotott hardvernek számtalan vizsgálaton, ellenőrzésen és hitelesítésen kell végigmenni. Épp ezért gondolja Ville Ylläsjärvi, a Thingsee One tervezője, hogy a nyílt forráskódú, Dolgok Internetére épülő kütyü maradandó nyomot hagy majd a piacon.
A készülék nem pusztán egy érzékelőkkel ellátott eszköz, hanem egy speciális fejlesztői készlet, amely segíti más hardvergyártók munkáját. „Az induló, startup vállalkozások a Thingsee One-nak köszönhetően kialakíthatják saját, egyedi megoldásaikat, ráadásul a készülék a próbaüzem és a tesztek során, illetve a potenciális felhasználók feltérképezésében is hatékony” – hangsúlyozta a szakember.
De pontosan mit is tud az okoskütyü?
A Thingsee egy kisebb személyhívóra hasonlít, amelyet a fény és a nyomás érzékelésére szolgáló apró szenzorokkal láttak el. A készülékben emellett gyorsulásmérő, giroszkóp, illetve mágnességmérő is helyet kapott. Az érzékelők segítségével tehát az okoseszköz folyamatosan gyűjtheti a környezetéről az adatokat – legyen szó hőmérsékletről, a különböző irányú mozgásokról vagy a fényviszonyokról –, amelyeket ezután grafikonokkal és ikonokkal szemléltet egy speciális alkalmazáson keresztül.
Az applikációban be lehet állítani, hogy a Thingsee hol található (például a kertben, egy gyárépületben vagy éppen a sífelszerelésbe bújtatva), az okoseszköz pedig elkezdi felmérni a közvetlen környezetét. A készülék egyrészt gyűjti az adatokat, másrészt előre beprogramozott értesítést küld bizonyos helyzetek és határértékek elérése esetén.
Ha tehát a Thingsee-t a motorjára szereli fel a tulajdonos, akkor az eszköz érzékeli, hogyha a járművet elmozdítják a helyéről és azonnal küld egy vészriasztást. Azok a szülők, akik pedig a gyermekük frissen megszerzett jogosítványa miatt aggódnak, szimplán betehetik a készüléket az autóba.
Érdemes hozzátenni, hogy a Thingsee nem Bluetooth, illetve wifi-kapcsolaton keresztül csatlakozik a mobiltelefonhoz, hanem 2G-s rádiótechnológia révén. Az eleme pedig különösen strapabíró, hiszen akár egy évig is működőképes. Ez a két tényező Ville Ylläsjärvi szerint hozzájárul, hogy a fejlesztésük sokkal sikeresebb és elterjedtebb legyen a piacon, mint elődei, a Twine vagy a Quirky készüléke, a Spotter. Az ügyfelek ráadásul egy szoftverfejlesztői platformhoz is hozzáférést kapnak, így úgy kezdhetik el termékeik prototípusának tervezését, hogy nem kell a költségek és a gyártás során felmerülő buktatók miatt aggódni.
A Dolgok Internetének szórványos alkalmazása eddig jórészt annak a számlájára volt írható, hogy a vállalatok nem megfelelően tálalták újításaikat a fogyasztóik számára – emelte ki a tervezők. Ez azonban minden bizonnyal meg fog változni, ahogy egyre több felhasználó kezdi el a gyakorlatban is alkalmazni az új megoldásokat. A szakértő arra számít, hogy az átláthatóság vezérelheti az IoT (Internet of Things) elterjedését, amely a kényelmi szempontok mellett a biztonság érzését nyújtja a fogyasztóknak.
Forrás: Wired