Milliárdokat hoznak a drónok az energiaiparban
Milliárdokat hoznak a drónok az energiaiparban
2017. november 14.
Az energia- és közüzemi szektorban a drónalapú megoldások piaca globális szinten évente 9,46 milliárd dollárra becsülhető – derül ki a PwC új tanulmányából.
A nagyfeszültségű vezetékekről lángszórós drónnal történő hulladékeltávolítás egyik igazán látványos példája a pilóta nélküli légi járművek kreatív felhasználásának. Ilyen és ehhez hasonló felhasználási módokat vizsgál a tanácsadó cég erre specializálódott globális csapata. Drónokat ennél kevésbé látványos feladatokra is bevetnek: így például a beruházás előtti tervezést szolgáló térinformatikai felmérésekre, az építési folyamatok ellenőrzésére, vagy a túlburjánzó növényzet és más veszélyek proaktív kezelésére.
Kihívások az energiaiparban
Új távlatok a drónok hasznosításában
A globális villamosenergia-szállító hálózatok hossza az előrejelzések szerint 2020-ra elérheti a 6,8 millió kilométert, ami a 2016-os szinthez képest 15%-os növekedést jelent. Mindeközben az energiatermelést átalakítja a megújuló energiaforrások térnyerése, és tovább növekszik a kereslet az olyan felemelkedő piacokon, mint Kína és India.
A szabályozó hatóságokat egyre jobban aggasztja a szolgáltatás biztonsága, ezért ösztönzőket vezetnek be a szolgáltatás-kiesések csökkentése érdekében, illetve büntetéseket szabnak ki az üzemszünetért. Az energetikai szektor a hálózati hibák és kényszerleállások miatti évente 169 milliárd dollár veszteséget szenved el.
„Az áramszolgáltatási és közüzemi ágazat – a digitális forradalom küszöbén állva – számos új kihívással néz szembe. A fosszilis tüzelőanyagokról a megújuló energiaforrásokra való átállásból és az árak csökkentéséből adódó nyomás arra készteti a vállalkozásokat, hogy a nyereséges működés fenntartásának új útjait keressék. Miközben a cégek új üzleti modelleket hoznak létre, a drónok segítségével növelhető az energiatermelés, -szállítás és -elosztás biztonsága” – összegezte Osztovits Ádám, a PwC Magyarország üzleti tanácsadás üzletágának vezető partnere.
Ötletes problémamegoldás
A társaság elemzése bemutatja, hogy a kreatív közművezetők világszerte hogyan alkalmazzák a drónokat iparáguk eddig nehezen kezelhető problémáinak megoldására, növelve ezzel mind az ellátás, mind a munkavállalók biztonságát. A legtöbb országban az áramszolgáltatók számára az elektromos vezetékek közelében lévő növényzet gondozása és a fák metszése jelenti a legnagyobb karbantartási költséget. Az automata repülők hatékonyabbá tehetik a metszési folyamatot, továbbá olyan adatokat is szolgáltatnak, amelyek segítségével elkerülhetőek a kidőlő fák okozta károk.
„A dróntechnológia erőművekkel, elektromos alállomásokkal vagy elektromos vezetékekkel kapcsolatos adatgyűjtésre való felhasználása az egész energia- és közüzemi ágazat számára a változás egyik ösztönzője. Nemcsak arról van szó, hogy a drónok az ember által végzett, földről történő adatgyűjtéshez képest hatékonyabban képesek konkrét, standardizált adatokat gyűjteni, hanem arról is, hogy a pilótával rendelkező légi járművekkel ellentétben ezeket a feladatokat emberi élet kockáztatása nélkül képesek elvégezni” – tette hozzá Osztovits Ádám
„Ahogy a 2000-es években a GPS-vevők és mobilinternetre csatlakozó eszközök elterjedése alakította át jelentősen a közműcégek karbantartási gyakorlatát, úgy ma a drónok és a modern képfeldolgozási és adatelemzési megoldások hoznak hasonló mértékű változásokat. Az állandósuló költségnyomás és munkaerőhiány, illetve a modern technológiák elérhetőbbé válása egy sor folyamat átalakítását, újragondolását teszi lehetővé és szükségessé a szektorban” – mondta Kerekes Antal, a PwC Magyarország technológiai tanácsadásért felelős cégtársa.
Az új technológiák nagy lehetőségeket rejtenek a közműcégek számára mind a belső működésük, mind a piacra lépésük vagy éppen az ügyfeleik adataival történő gazdálkodás tekintetében. Ezek olyan fontos tényezők lesznek a jövőben, amelyekre szervezetileg is érdemes felkészülni és új alapokra helyezni az innovációt a szektorban.